Je to tady: koncem léta nás čeká přeočkování na covid

vakcina

Před tím, že covid-19 nikam nezmizel, varují jak odborníci, tak někteří politici. Jako poslední nám to nyní připomněl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, když prezentoval svoji představu toho, jak budeme ve vztahu ke covidu prožívat konec léta a začínající podzim.

Podzim nebude snadný

Varování odborníků zní jasně: virus tady stále je a nám všem to bude připomínat především očkování, které již sice u většiny lidí v několika dávkách proběhlo, ale s blížícím se koncem letošního léta bude třeba jej obnovit před očekávanou podzimní vlnou.

Očkování třetí, případně čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu 19 doporučuje koncem srpna i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který vybízí k tomu, aby šli lidé k další dávce očkování včas. Pro získání dostatečné úrovně protilátek před podzimní vlnou tak doporučuje nechat se očkovat již během konce letních prázdnin, nejlépe v srpnu.

vakcina

Foto: Pixabay

Nejen pro starší

Očkování se doporučuje věkově starším, ale i těm, kterým ochranná lhůta od poslední dávky vypršela. Rizikoví jsou nejen jedinci s vyšším věkem, ale i ti, kteří mají přidružené nemoci. Jde tedy o poměrně širokou skupinu osob.

Izrael i Spojené státy již zkušenost se čtvrtou dávkou mají, aplikace tam proběhla u lidí starších 50 let. Vakcína byla schválena tamními úřady s cílem ochránit zdraví všech ohrožených skupin.

Vakcíny, které by tak mohly chránit před chřipkou a zároveň i covidem se letos nedočkáme, avšak zajistit si včasnou dávku ochrany proti covidu před rozjezdem podzimní vlny možné bude a jedná se nejlepší formu prevence a také zodpovědností nás všech. Nic jako povinná vakcína se ale nechystá.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/koncem-leta-na-3-ci-4-davku-proti-covidu-40396999

https://cnn.iprima.cz/ockovani-nas-ceka-pravdepodobne-kazdy-podzim-nastinil-valek-koho-se-bude-tykat-107889

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.