Kolik má svět obyvatel? Mezník osmi miliard se blíží

lidé

Způsob, jakým člověk ovlivňuje svoji planetu, samozřejmě silně závisí na počtu jejích obyvatel. Ten se neustále zvyšuje a podle obecně přijímaných propočtů brzy dosáhne čísla osm miliard. Podle Tomáše Kučery z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy navíc není vůbec vyloučeno, že se tak již stalo.

Blíží se další milník 

Oficiálně by měla planeta dosáhnout osmimiliardové populace za jeden až dva roky. Vzhledem k tomu, že přesnost sčítání obyvatel v některých rozvojových oblastech ani zdaleka nedosahuje západních standardů, je ale možné, že náš odhad je silně podhodnocený a Země už osm miliard obyvatel má.

Překonání „kulatého čísla“ je samozřejmě pouze symbolické, počet obyvatel lze určovat s přesností spíše na nižší stovky milionů. I tak se ale jedná o další dobrou příležitost zamyslet se nad udržitelností naší současné civilizace.

slum

Foto: Pixabay

Dobré zprávy 

I když počet obyvatel překoná další mezník, přesto je možné pozorovat postupné zpomalování růstu obyvatel. Zatímco v sedmdesátých letech rostl počet obyvatel naší planety asi o dvě procenta ročně. Na začátku 21. století činilo tempo zvyšování počtu obyvatel něco málo přes jedno procento a nyní již je na úrovni nějakých 0,8 procenta.

Současně platí, že nelze ani mluvit o přelidněné Zemi. Problémem je spíše velmi nerovnoměrné rozložení obyvatel na planetě. Některé oblasti jsou tak takřka prázdné, zatímco v jiných je “ hlava na hlavě“. S tím souvisí samozřejmě i nerovnoměrné využívání přírodních zdrojů. I přes zpomalování tempa růstu počtu obyvatel lze ale očekávat, že již na konci 21. století překročí počet obyvatel planety Země hodnotu 10,5 miliardy a pochyby nejsou ani o tom, že takto početné lidstvo devastuje přírodní zdroje až příliš rychlým tempem.

Zdroje informací: https://cnn.iprima.cz/svetova-populace-brzy-presahne-8-miliard-narust-poctu-obyvatel-bude-pokracovat-i-nadale-192373

https://denikn.cz/1009527/pocet-obyvatel-zeme-prave-ted-prekrocil-osm-miliard-lidstvo-jeste-nikdy-nebylo-tak-mlade-a-uz-zrejme-nikdy-nebude/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.