Kolik letos utratíte za Vánoce? Srovnejte své výdaje s ostatními

Vánoce patří k finančně nejnáročnějším obdobím celého roku. Domácnosti utrácejí spoustu peněz nejen za vánoční dárky, ale také za cukroví, vánoční výzdobu a stromeček. V České republice vyjdou všechny tyto položky jednu domácnost průměrně na více než 7 tisíc korun. V tomto roce Češi podle výzkumů hodlají utratit za Vánoce celkem 7 700 korun, což je o 330 korun více než plánovali v předchozím roce.

Letos utratíme více než loni

Podle výzkumů z loňska se všechny plánované výdaje na Vánoce letos o něco málo zvýší. Za dárky Češi letos plánují utratit o 250 korun více než loni, celkem tedy 4900 korun. Jídlo a výzdoba nás vyjde na 2 300 korun a stromeček 500. 93 % Čechů přitom utratí za dárky méně než 10 tisíc korun. Mezi nejčastější dárky patří kosmetika, oblečení, parfém a stále ještě knihy.

Jak je to s darováním hotovosti

20 % dotázaných chce svým blízkým věnovat finanční hotovost. Čím starší jsou lidé, tím se u nich pravděpodobnost darování finanční hotovosti zvyšuje. Z krajů se hotovosti dočkáte nejvíce v Praze, nejméně v Jihomoravském kraji. A peníze darují většinou lidé s nižším dosaženým vzděláním. Peníze jako hotovost si přitom přeje jen 13 procent dospělých.

Co tedy darovat

Podle průzkumů si každá čtvrtá žena přeje parfém a osmnáct procent lidí si přeje také knihy. Dvacet procent respondentů si přeje pod stromečkem oblečení. Děti v předškolním věku potěšíte hračkou, děti od šesti do deseti let chtějí většinou také hračky, přidává se ale i nějaká ta elektronika (zejména mobilní telefony a notebooky), tři procenta těchto dětí chce hotovost. Dospívající chtějí nejvíce oblečení a teprve poté přichází na řadu elektronika. 21 % dospívajících potěšíte, když jim darujete hotovost.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.