Kolik dostanou důchodci v roce 2020 navíc?

Vláda rozhodla o dalším zvýšení penzí pro starobní důchodce, a my se tedy podíváme, jak má nárůst penzí vypadat. Pojďme se podívat, jak na tom budete v roce 2020, pokud jste důchodce. I když sami musíme uznat, že zatím jde jen o orientační částky, které se mohou změnit. Pojďme tedy na to!

Růst o 900 Kč

V pondělí 1. 4. vláda rozhodla, že navýšení penzí zařídí tak, že lednové výplaty v příštím roce mají vzrůst o 900 Kč. Z toho pravidelná valorizace, která je daná zákonem udělá na nárůstu (průměrné penze) asi 700 Kč. Další dvě stovky korun by pak měla dodat vláda jako jakýsi zvláštní příspěvek. Právě po takových úpravách by měla průměrná penze dělat o 900 Kč více než v roce letošním. Parametry však ještě nejsou známé. Přesné cifry by měla vláda i veřejnost znát zhruba na konci srpna, kdy bude známo více makroekonomických proměnných, které výpočet valorizace důchodů ovlivňují. Zajímat by nás v tomto ohledu tedy měla míra inflace, růst reálných mezd a průměrná mzda.

Jak to vláda zařídí?

Již minulý týden se jednalo na téma, které se zvyšováním starobních důchodů souvisí – jak vláda zvýšení docílí. Na tom se však ještě nedohodla. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová například navrhuje změnit vzorec, který valorizaci určuje. Procentní výměra důchodů má růst o 10 procent. Maláčová navrhuje 10,6 %. Naopak ministryně financí Schillerová se k takovému nárůstu staví skepticky. V takovém případě úpravy výpočtu by důchodci nemuseli spoléhat jen na jednorázové zvýšení, ale zůstalo by i do dalších let.

Vypočtěte si váš nárůst!

Pokud vás tedy zajímá, jak bude vypadat právě váš důchod v roce 2020 a tím pádem i váš nárůst starobní penze oproti roku 2019, zkuste jednu z kalkulaček na internetu. Například zde nebo zde. Nutno však ještě jednou dodat to, co je zde již zmíněno. Ještě vůbec nejde o definitivní úpravy a návrhy. Vyplatí se tak celou situaci okolo růstu důchodů sledovat.

13 komentářů

 1. verka Odpovědět

  ROzhodně nesouhlasím s žádným „plošným“ hospodařením se státními, tj. našimi penězi. Všude by mělo zvyšování být na základě výsledků práce každého člověka, jeho píle, odpovědnosti, znalostí a dovedností. A ne, že se nefachčenka a vykukové, kteří se hleděli jenom ulejvat, schovávat, když šlo o práci, natahovat líné ruce, že se zase svezou s námi, kteří jsme poctivě a odpovědně žili a pracovali. Stejně tak neuznávám žádné plošné přidávání platů – ať ve školství, tak ve zdravotníkům,hlavně doktorům, kteří jsou pořád nejen slyšet, že mají moc práce, málo peněz a že půjdou za hranice. Ať si jdou, tam na takové utíkavé hamižné lemply určitě čekají! Ale napřed přece logicky musejí vrátit všechno, včetně peněz, co jsme my, rukojmí, do jejich vzdělávání vložili!! Nechápu tu polistopadovou politiku.

 2. Libuše Odpovědět

  Vážená paní,vřele s vámi souhlasím,mohla bych se pod váš příspěvek podepsat.Vyjádřím se k učitelům,kteří mají pořád málo na platech,ale volna víc než dost.No a tím pádem i žáci a to určitě není k dobrému.Také se neustále mluví o zhoršení kvality výuky,nějak to nejde dohromady.Co se týče lékařů,už jste to dost jasně napsala.Také nechápu,proč nemají povinnost po skončení studií něco státu vrátit,spíš myslím několik let pracovat doma v Čechách….. Mám dojem,že to tak kdysi bývalo.Ne, že se hrnuli do zahraničí,ale šli na čas tam ,kde je potřebovali.

  1. Dana z Brna Odpovědět

   Pocházím z učitelské rodiny, tatínek ZDARMA po vyučovacích hodinách vedl pěvecký a přírodopisný kroužek, děti měly možnost se ve volném čase něco přiučit.Dnešní učitelé mimo povinnou výuku nedělají pro školu a děti absolutně nic.Kdo může z rodičů platit drahé kroužky ? Snad jenom ti,kteří mají jedno dítě, při větším počtu je to neúnosné.
   Když vidím, jak se nedávno učili moji vnuci – biflování stručných údajů ze sešitů, učebnice se téměř vůbec nepoužívají. Současné školství je špatné, pořád se jenom mluví o penězích . Odměňování by mělo být podle zásluh dotyčného učitele, všichni nejsou stejní.Někdo ve své profesi vidí poslání, druhý výdělek.

 3. Kadleček Odpovědět

  Ten kdo má pěnzijní spoření jenom živí skleněné paláce a jejich osazenstvo. OKRADOU vás a nemůžete tomu zabránit. Smlouva je napsána tak aby se za peníze budoucích důchodců mohlo válet co nejvíc úředníků.

 4. jenicek54 Odpovědět

  vláda přidá a hned Vám je sebere. kolik Vám z důchodu zůstane když přidali 1000 korun. já jsem po odečtení výdajů v mínusu asi 5 tisíc měsíčně.

 5. Jaroslava Odpovědět

  Co invalidní důchodci, co nemohou plnohodnotně pracovat na ty se nemyslí. Ty už pro tento stát, jsou vlastně odpad.

 6. Hnilica Zdeněk Odpovědět

  Drobná technická poznámka k uvedenému textu. Mimo to, že je to tzv. prázdna informácia (fakticky tam nič relevantné nebolo uvedené), autor Honza Mikulín píše o niečom a ani nevie poriadne o čom.
  Viz. pasáž z textu:
  Procentní výměra důchodů má růst o 10 procent. Maláčová navrhuje 10,6 %.
  čo ja považujem za faktický blábol, lebo tých 10 % sa týka tzv. základnej výmery a tá sa stanovuje ako
  10% z predikovanej priemernej mzdy na nasledujúci rok ( v roku 2018 to bolo 9% ) a Maláčová navrhuje zvýšiť základnú výmeru na 10,6% priemernej mzdy. Percentná výmera je druhá zložka dôchodku a zvyšuje sa podľa inflácie a rastu priemernej mzdy.
  Hnilica Zdeněk

 7. Hana Vavrečková Odpovědět

  Nepovažuji za prozíravé neustále zvyšovat důchody stávajícím důchodcům, když už je nad slunce jasné, že za pár let nastoupí do důchodu generace, na jejíž důchody nebude. Už léta si spořím důchodové připojištění, ale to, co naspořím, vystačí na suchý chleba. Navíc jistotu, že penzijní fondy nezkrachují nebo že úspory neztratí svou hodnotu, až přijde krize, mi nikdo nedá.
  Co se týče lékařů, asi o ně je v zahraničí zájem. Když přijdu do nemocnice, skoro všichni lékaři jsou že Slovenska a dalších zemí.
  A k učitelům? Nemám ráda, když si učitelé stěžují, ale kdo to ve škole nezažil, neumí si náročnost povolání představit. Proč je asi stále takový nedostatek učitelů. Vy, co jim zavidíte volno, běžte učit. Všichni vidí, že učitelé končí brzy, ale to, že táhnou domů sešity a pracovní listy k opravě, že je čeká příprava na výuku (a zapomeňte na to, že použijete stejnou přípravu dvakrát – to nefunguje, protože každá třída, každá hodina je jiná, je tam mnoho proměnných), to už nevidí. Všichni závidí učitelům prázdniny, ale ta školení, kurzy, tábory pro děti během nich už nevidí. A mimochodem, práce s dětmi je krásná, ale vysaje natolik, že každý učitel už od května toužebně hledí na kalendář, kdy už prázdniny začnou. Bez nich by se totiž každý učitel po dvou třech letech zhroutil.

  1. Maek Odpovědět

   Souhlas s Hana Vavrečková. Všichni ,kteří si berou učitele do úst by si měli jejich povolání zkusit. Mají opravdu zvláštní představy o tom ,co vše tato práce obnáší.

 8. Ludmila Odpovědět

  Souhlasím s výšeuvedenou pisatelkou,že školáci se učí blbosti,vždyť neví nic o přírodě a o světě. Jen ničí majetky měst co toto musí město obnovovat.V hlavě mají jen demokracii, prý mohou všechno a tak podle toho připadá okolí měst, parky a i u domovů. Ještě mají jen výsměch.Co z nich bude až vyrostou, budu říkat že jsme na vině my, starší generace. Bůh ochraňuj tuto zemi a nevinné lidi.
  Lydie.

 9. Ludmila Laschková Odpovědět

  Taky se vyjádřuji k lidem kterým vadí že za 10.000 se nedá vyžít. Víc jsem zatím nedostala a ani manžel nemá za odpracovaných 40 let zasloužený důchod. Jak se mají teď mladý lidé? Já jsem po dvou dětech musela po ,,půl,,roce do práce.Jedno dítě v kočárku, druhé sedělo na kočárku a do kopce s vypláznutým jazykem odevzdat do jeslí. Klusat do práce na 8-mou hodinu do večera do 18hod. Manžel je po příchodu z práce vyzvedl a já je dávala spát. Ani nevím jak mi děti vyrostly,nemohla jsem se potěšit jejich vývojem.Pračku jsem neměla tak plenky pro obě jsem prala ve vaně,vyvářela,žehlila. A to samé s ložním a drobným prádlem. Navíc jsem každou chvilku uklízela do sklepa hromadu uhlí, měla jsem na vaření sporák Dnešní mladí znají jenom párty a jiné hlouposti.K ničemu nemají vztah. Lída

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *