Kolik dostanou důchodci v roce 2020 navíc?

Vláda rozhodla o dalším zvýšení penzí pro starobní důchodce, a my se tedy podíváme, jak má nárůst penzí vypadat. Pojďme se podívat, jak na tom budete v roce 2020, pokud jste důchodce. I když sami musíme uznat, že zatím jde jen o orientační částky, které se mohou změnit. Pojďme tedy na to!

Růst o 900 Kč

V pondělí 1. 4. vláda rozhodla, že navýšení penzí zařídí tak, že lednové výplaty v příštím roce mají vzrůst o 900 Kč. Z toho pravidelná valorizace, která je daná zákonem udělá na nárůstu (průměrné penze) asi 700 Kč. Další dvě stovky korun by pak měla dodat vláda jako jakýsi zvláštní příspěvek. Právě po takových úpravách by měla průměrná penze dělat o 900 Kč více než v roce letošním. Parametry však ještě nejsou známé. Přesné cifry by měla vláda i veřejnost znát zhruba na konci srpna, kdy bude známo více makroekonomických proměnných, které výpočet valorizace důchodů ovlivňují. Zajímat by nás v tomto ohledu tedy měla míra inflace, růst reálných mezd a průměrná mzda.

Jak to vláda zařídí?

Již minulý týden se jednalo na téma, které se zvyšováním starobních důchodů souvisí – jak vláda zvýšení docílí. Na tom se však ještě nedohodla. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová například navrhuje změnit vzorec, který valorizaci určuje. Procentní výměra důchodů má růst o 10 procent. Maláčová navrhuje 10,6 %. Naopak ministryně financí Schillerová se k takovému nárůstu staví skepticky. V takovém případě úpravy výpočtu by důchodci nemuseli spoléhat jen na jednorázové zvýšení, ale zůstalo by i do dalších let.

Vypočtěte si váš nárůst!

Pokud vás tedy zajímá, jak bude vypadat právě váš důchod v roce 2020 a tím pádem i váš nárůst starobní penze oproti roku 2019, zkuste jednu z kalkulaček na internetu. Například zde nebo zde. Nutno však ještě jednou dodat to, co je zde již zmíněno. Ještě vůbec nejde o definitivní úpravy a návrhy. Vyplatí se tak celou situaci okolo růstu důchodů sledovat.

3 komentáře

  1. vera.schneiderova4@seznam.cz'verka Odpovědět

    ROzhodně nesouhlasím s žádným „plošným“ hospodařením se státními, tj. našimi penězi. Všude by mělo zvyšování být na základě výsledků práce každého člověka, jeho píle, odpovědnosti, znalostí a dovedností. A ne, že se nefachčenka a vykukové, kteří se hleděli jenom ulejvat, schovávat, když šlo o práci, natahovat líné ruce, že se zase svezou s námi, kteří jsme poctivě a odpovědně žili a pracovali. Stejně tak neuznávám žádné plošné přidávání platů – ať ve školství, tak ve zdravotníkům,hlavně doktorům, kteří jsou pořád nejen slyšet, že mají moc práce, málo peněz a že půjdou za hranice. Ať si jdou, tam na takové utíkavé hamižné lemply určitě čekají! Ale napřed přece logicky musejí vrátit všechno, včetně peněz, co jsme my, rukojmí, do jejich vzdělávání vložili!! Nechápu tu polistopadovou politiku.

  2. libusod@seznam.cz'Libuše Odpovědět

    Vážená paní,vřele s vámi souhlasím,mohla bych se pod váš příspěvek podepsat.Vyjádřím se k učitelům,kteří mají pořád málo na platech,ale volna víc než dost.No a tím pádem i žáci a to určitě není k dobrému.Také se neustále mluví o zhoršení kvality výuky,nějak to nejde dohromady.Co se týče lékařů,už jste to dost jasně napsala.Také nechápu,proč nemají povinnost po skončení studií něco státu vrátit,spíš myslím několik let pracovat doma v Čechách….. Mám dojem,že to tak kdysi bývalo.Ne, že se hrnuli do zahraničí,ale šli na čas tam ,kde je potřebovali.

  3. jukapraha@volny.cz'Kadleček Odpovědět

    Ten kdo má pěnzijní spoření jenom živí skleněné paláce a jejich osazenstvo. OKRADOU vás a nemůžete tomu zabránit. Smlouva je napsána tak aby se za peníze budoucích důchodců mohlo válet co nejvíc úředníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *