Ekologická daň

Kdy se platí ekologická daň

Víte, kdy se odvádí ekologická daň? Že ne? Tak to jste na správném místě. Prozradíme vám, oč se vlastně jedná a pokusíme se nastínit kompletně celou problematiku, která se ekologické daně jakkoli týká. Momentálně jsou zpoplatněny ekologické řady Euro1 a Euro2, od roku 2017 se chystá také zpoplatnění Euro3. Ministerstvo životního prostředí má za lubem pouze jedno jediné, a to je omezení provozu starších vozidel zatěžujících životní prostředí na komunikacích. Jak je to tedy s ekologickou daní?

Platba ekologické daně při koupi staršího auta

Jak již bylo řečeno, od roku 2017 se plánuje zavedení emisní třídy Euro3 týkající se výroby automobilů od roku 2000 do roku 2005. Podrobné informace týkající se této problematiky jsou k dispozici přímo v zákonu č. 185/2001 Sb. Ekologická daň není v naší zemi žádnou inovací a novinkou. Platí se totiž již od roku 2009, a to na dopravních odborech jednotlivých obecních úřadů. Co se týká ceny, tak ta je stanovena následovně.

–          Euro1- 10 000 korun

–          Euro2- 5000 korun

–          Euro3- 3000 korun

Ceny ojetých vozů porostou, nebo ne?

Určitě je třeba upozornit také na růst cen ojetých automobilů v důsledku zavedení této ekologické daně. Samotná cena ekologické daně by se do prodeje vozů neměla nijak promítnout. Platí ji totiž kompletně kupující. Jinak došlo i ke zrušení takzvaných polopřevodů, které pomáhal realizovat stát. Autobazary ale budou nuceny platit ekologickou zátěž a jejich náklady na převod pochopitelně také vzrostou.

Existují výjimky z ekologické daně?

Odpověď na tuto otázku je jednoznačná! Existují. Je jich hned několik a všechny si je uvedeme. V první řadě se jedná o osoby se zdravotním postižením. Ty musí být ale držiteli průkazů ZTP, popřípadě ZTP-P. Jinak je nutné brát v potaz i osoby, které řešily přeregistraci, a to z důvodů buď vypořádání, nebo nabytí majetku. Dále se může jednat o dědictví a zánik společného jmění dvou manželů.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *