Solidární daň
29.8.2016
Kategorie: Daně, Finance, Novinky

Co je solidární daň a jaké je její výše

Být k někomu solidární se dnes již příliš nenosí. Pravda je taková, že v některých případech se jedná o nezbytnost. Jmenovat bychom mohli zejména solidární daň, jež je dána přímo zákonem. Pokud máte jednoduše vysoké příjmy přesahující přímo danou hranici 1 277 328 Kč za rok, budete ji muset platit také. Její celková výše je stanovena na 7 %. Podívejme se tedy na veškeré podrobnosti, jež jsou s placením a charakteristikou této daně spjaté.

Kdo vlastně platí solidární daň?

Solidární daň musí platit jak zaměstnanci, tak i podnikatelé. Prvně jmenovaní ji platí v měsíčních zálohách. Jejich příjem ale musí přeskočit hranici 106 444 Kč. O finanční výši pro platbu solidární daně pro podnikatele jsme již hovořili. Platí se až po ročním zúčtování daně podobně, jako je tomu u klasické daně z příjmů. Jestliže disponujete pasivními příjmy, pak se vás solidární daň netýká. Jedná se o peníze z pronájmu, kapitálového majetku anebo prodeje věcí. Tady se uplatňuje pouze daň z příjmu o výši 15 %.

Výpočet solidární daně není složitý

Solidární daň by měl bez problémů každému podnikateli vyčíslit jeho účetní. U celkového příjmu okolo 6 000 000 se bude solidární daň při výdajích pohybujících se kolem 3 800 000 pohybovat okolo 70 000 korun. Výpočet je pochopitelně velmi individuální záležitostí a je třeba, aby jej řešila kompetentní osoba, která zná přesně účetnictví té či oné firmy.

Proč byla zavedena solidární daň?

Důvod zavedení solidární daně v roce 2013 se jeví jako velmi prozaický. Pro sociální i zdravotní pojištění totiž platí maximální vyměřovací základ. Právě proto je vše zapotřebí u podnikatelů či zaměstnanců s vysokými příjmy kompenzovat ještě další srážkou, která poputuje na osoby, jež vydělávají minimum anebo vůbec nic. Dorovnají se tak do jisté míry sociální rozdíly.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *