Otevírací doby obchodů a opatření o Velikonocích

01_velikonoce2

Již druhé Velikonoce v řadě budeme slavit v podmínkách neustávající celosvětové pandemie, která obrátila naše životy doslova naruby. Pomlázku a koledování si budeme muset odpustit a platit budou i další omezení. K tomu se navíc přidá tradiční uzavírání obchodů (i těch posledních, které ještě otevřeny jsou, tj. především s potravinami) kvůli státnímu svátku. Není proto od věci shrnout si všechna pravidla, kterými se budeme muset letos o Velikonocích řídit.

(Ne)cestování

I když se o zákazu cestování mezi okresy stále vede debata a ve hře je možnost, že lidem bude na Velikonoce umožněna cesta na chaty a chalupy, prozatím platí zákaz opustit okres s výjimkou cest do zaměstnání, k lékaři nebo při zajišťování základních potřeb příbuzných. Pokud se nic zásadního nezmění, tento stav bude platit i o Velikonocích. Zapovězeno tak bude setkávání s příbuznými, které podle všeho přispělo k opětovnému šíření nemoci covid-19 v době po Vánocích.

02_velikonoce2

Foto: Pixabay

Vycházení

Pohyb je povolen v rámci okresu, již před nějakou dobou padlo omezení sportovních aktivit na danou obec a i sportovat tak bude o Velikonocích možné na území okresu. Co se však o Velikonocích změní, je zákaz nočního vycházení. Ten nyní platí v době od 21:00 do 05:00. Vládní usnesení z 26. března udělilo výjimku ze zákazu nočního vycházení na čtvrtek 1. dubna, pátek 2. dubna a sobotu 3. dubna. V těchto dnech bude povoleno vycházení až do 23:59, pokud je účelem pohybu venku návštěva bohoslužby.

Obchody

Ve standardním režimu je Velikonoční pondělí, letos připadající na 5. dubna, dnem, kdy mají obchody s příslušnou plochou povinnost uzavřít. Vzhledem k tomu, že stále platí nouzový stav, tato povinnost neplatí a obchody otevřít mohou. Zástupci všech hlavních řetězců však oznámili, že této možnosti nevyužijí. Velikonoční pondělí tak bude platit naprostá většina obchodů s potravinami či drogerií uzavřena.

Dobrou zprávou je, že online obchody budou fungovat standardně a nakoupit si tak lidé budou moci i o Velikonočním pondělí.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.