Ceny potravin rostou: Rozdíly jsou citelné

To, že ceny potravin rostou, slýcháme dnes a denně. Možná jste si toho už také všimli – některé potraviny, které jsme loni kupovali stojí letos až o několik desítek korun více. Nejedná se jen o sezónní ovoce a zeleninu, zvýšené ceny se týkají na šedesát nejběžnějších položek z našich nákupů. O které potraviny se jedná? To vám sdělíme v tomto článku.

Dražší ovoce a zelenina

Jako první se samozřejmě musíme zastavit u cen ovoce a zeleniny. Tady jsou cenové rozdíly znát opravdu nejcitelnější. Tak například cibule – ještě předloni v červenci jsme ji mohli koupit za 15,90 Kč/kg, ale loni v červenci stála až dvojnásobek (konkrétně 32,50 Kč/kg). Další běžnou položkou jsou brambory a zelí, které letos stojí o polovinu více. Květák zdražil oproti loňsku o 17 Kč. Pokud bychom tyto položky zahrnuli do jednoho nákupu, vyjde nám, že loni jsme mohli nakoupit až o stokorunu levněji. Dražší jsou i papriky, rajčata a okurky.

Dražší maso

V poslední době je hodně diskutovaná cena vepřového masa. To je oproti loňskému roku skutečně dražší, a to v závislosti na druhu (plec, kýta, panenka…) o čtyři až osm procent (pět až sedm korun na kilogram). V souvislosti se zdražováním vepřového rostou také ceny výrobků z něj, jako jsou salámy, sádlo, párky a další. Také ceny některých druhů hovězího masa, jako je svíčková či přední bez kosti. Také kachní maso je oproti loňsku dražší a podražili také kapři.

Další dražší potraviny

Oproti loňsku došlo ke zdražení pečiva a těstovin, také banány jsou až o pětinu dražší.  Podle analytiků je na vině nepříznivé počasí, zejména sucho, které způsobuje nižší úrody. Ceny jsou pak tlačeny nahoru – mnohem citelněji to prý pocítíme příští rok.

A co zlevnilo?

Existují také potraviny, jejichž cena je oproti loňsku nižší. Například mrkev, máslo, vejce, cukr a ovoce jsou levnější. Z masa došlo k nepatrnému zlevnění hovězí zadní bez kosti a kuřecího masa – zlevnění je ale velice nepatrné. Kde ale zlevnění pocítíme nejvíce, je některé ovoce. Tak například jablka jsou levnější o více než třetinu,  citrony a pomeranče jsou levnější o více než osm procent.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.