office-2009693_640

Kdy lze okamžitě zrušit pracovní poměr

Pracujete celé roky v jedné společnosti a z čista jasna se k vám dostala nabídka s lepšími finančními podmínkami či možností dalšího kariérního rozvoje? V tom případě byste určitě ze všeho nejradši okamžitě skončili a vydali se vstříc novým výzvám. V současné době to ovšem s okamžitou výpovědí není tak jednoduché. Musíte k tomu mít opravdu pádné důvody, které jsou posvěcené zákonem, a jejich znění vám představíme v následujících řádcích.

Okamžitě odejít můžete kvůli ochraně zdraví

K písemnému podání okamžité výpovědi se můžete uchýlit za předpokladu, že je vaše zdraví výkonem přidělené práce vážně ohroženo. Zákon jasně říká, že pokud člověk nemůže na základě lékařského posudku vykonávat danou práci bez vážného ohrožení zdraví a zaměstnavatel mu do patnácti dnů od předložení zmíněného dokumentu nezařídí uplatnění nové, může podat okamžitou výpověď a přestože do práce již nebude docházet, má nárok na náhradu ze mzdy po dobu dvou měsíců ve výši, která odpovídá průměrné měsíční odměně.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pokud zaměstnavatel neplatí, můžete okamžitě skončit

Druhým důvodem pro okamžitou výpověď ze strany zaměstnance je ten, kdy zaměstnavatel přestane vyplácet pravidelnou měsíční mzdu a nebo posílá méně, než kolik mu udává pracovní smlouva. Může se však ještě zachránit do patnácti dnů po uplynutí období splatnosti.

Přestat chodit do práce se vám určitě nevyplatí

Poměrně velké množství lidí se rozhodne vzdorovat tak, že když dostane novou nabídku a současný zaměstnavatel mu se zrušením dvouměsíční výpovědní lhůty nevyjde vstříc, jednoduše do práce přestane chodit a nebo neplní své pracovní povinnosti. Tím si ale samozřejmě zadělává jen na zbytečné problémy. Majitel firmy může v krajních případech dokonce požadovat náhradu škody, která mu vznikla kvůli zaměstnancově nepřítomnosti nebo laxnímu přístupu. S další kariérou vám vroubek v oblasti pracovní morálky také příliš nepomůže.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

2 komentáře

  1. Martin Odpovědět

    To co pisete je nesmysl. Zrovna dnes jsem to resil na UP a s pravni poradnou IP. Pokud zamestnavatel zaplati cast mzdy tak to staci k tomu aby zamestnanec nemohl podat vypoved okamzite 16 dni po uplynuti mesice po mesici kdy mu na vyplatu vznikl narok. Tzn stat se klasicky za roky pracujiciho zamestnance opet nepostavi a necha ho aby ho koupal clovek co na nem roky vydelaval.

  2. Michal Odpovědět

    Lze to udělat velice jednoduše!!! Stačí poslat šéfika do prdele a jste před branou podniku ein-zwei !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *