Kdy je možné odejít do předdůchodu

01_duchod2

Dnes si představíme institut takzvaného předdůchodu. Možná se vám to zná povědomé, vězte však, že nejde o předčasný důchod. Jde o něco jiného. Odchod do penze na základě našetřených úspor v rámci doplňkového penzijního spoření. Jaké jsou tedy podmínky a parametry?

Předdůchod neovlivní výpočet budoucího důchodu

V rámci předdůchodu můžete předčasně odejít do penze. V tomto je tedy situace podobná, jako takzvaný předčasný důchod. Čerpání předdůchodu však podmiňuje existence doplňkového penzijního spoření a zejména jeho prostřednictvím našetření relativně vysokého obnosu peněz. Pokud máte doplňkové penzijní spoření, máte možnost už pět let před dosažením vašeho důchodového věku, kdy vám vzniká nárok na státem vyplácený důchod, čerpat předdůchod. Pro důchodové pojištění to znamená, že jde o vyloučenou dobu – tato doba vám tak neovlivní vyměřovací základ pro počítání vaší budoucí penze. Po celou dobu čerpání předdůchodu jste také státním pojištěncem, netřeba tedy platit zdravotní pojištění.

Minimální částka naspořených peněz

Předdůchod má však přísné podmínky. Musíte mít splněnou minimální výši naspořených peněz v rámci tohoto spoření. Od ledna 2022 platí, že žadatelé o předdůchod, musí mít na penzijním spoření alespoň 266 738 Kč, minimální doba pro čerpání předdůchodu jsou pak dva roky.  Pokud byste si každý měsíc na toto spoření posílali 1000 Kč, pak by (pro 2 letý předdůchod) bylo potřeba spořit 22 let. Pokud tedy chcete odejít do předdůchodu v 63 letech, je nutné spořit si minimálně od 40 let a dříve.

Kdo předdůchod platí

Předdůchod vám během jeho čerpání vyplácí penzijní společnost, u které máte zřízení doplňkové penzijní spoření.  Výše penze vyplácená z předdcůhodu se sjednává pevnou částkou měsíčně. Není možné v budoucnu platby přerušit nebo pozastavit. A kolik že předdůchod dělá? Minimální naspořená částka (266 738 Kč) je stanovená na základě minimální čisté měsíční dávky, kterou určuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro rok 2022 tedy činí 11 114,10 Kč měsíčně. Minimálně tolik musí dělat vaše měsíční výplata. Od toho se odvíjí, že při minimální měsíční částce a minimální době pobírání (2 roky) musíte mít alespoň 266 738 Kč. Chcete-li pobírat více nebo výplaty déle, pak je nutná vyšší částka.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/penze/doplnkove-penzijni-sporeni-predduchod-podminky.A220312_131756_penze_frp, https://www.kurzy.cz/duchod/predduchod/
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.