Kdo má nárok na příspěvek na koupi motorového vozidla

Stát poskytuje řadu příspěvků a finančních pomocí potřebným. Mezi ně patří i příspěvek na koupi motorového vozidla. Na ten ale nemá nárok jen tak někdo. Poskytuje se osobám, které vozidlo skutečně potřebují. Jedná se o osobu, která má v pěstounské péči nejméně 3 děti, nebo má nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o 3 děti. Toto vozidlo nesmí být použito pro výdělečnou činnost.

Jaká je výše příspěvku?

Stát může poskytnout příspěvek v celkové částce až 70 % pořizovací ceny vozidla, nejvýše ale 100 000 Kč. Tento příspěvek může být poskytnut také na opravu vozidla. Součet veškerých příspěvků nesmí přesáhnout 200 000 Kč za posledních 10 kalendářních let. V některých případech může být příspěvek vyplacen ještě před samotnou koupí vozidla.

Jaké jsou podmínky užívání vozidla?

Aby nevznikla povinnost vrátit příspěvek, nesmí pěstoun vozidlo používat pro výdělečnou činnost. Další podmínkou je používání tohoto vozidla po dobu pěti let. To znamená, že vozidlo nesmí změnit majitele (například prodejem, darováním atd.).

Příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku –
motorové vozidlo

Stát poskytuje příspěvek na motorové vozidlo taktéž osobám starším 3 let, které mají těžké omezení pohybu. Toto omezení pohybu znamená postižení všech čtyř končetin, nebo těžké postižení obou dolních končetin. Dále pak lidem po centrální nervové příhodě nebo lidem s roztroušenou sklerózou. Nárok mají také lidé s IQ nižším než 35. Tento příspěvek má jiné podmínky, než výše zmíněný příspěvek na koupi motorového vozidla.

Tak například příspěvek je přiznáván úřadem práce ne dobu 7 let, přičemž jeho maximální výše je 200 000 Kč. Tuto částku získá automaticky ten, jehož příjem je nižší než osminásobek životního minima (jedná se o souhrn příjmů všech posuzovaných osob). Vždy záleží na zdravotním stavu žadatele.

12 komentářů

 1. jarkachudejova1@seznam.cz'Jaroslava Odpovědět

  Mam 3 operace patere spatne se mi chodi mam spatnou stabilitu a zamitli me to nevim co mamdelat

  1. prd.prd@seznam.cz'lucius Odpovědět

   prestat skuhrat a zacit setrit. ja taky nic nedostal zadarmo a nebrecim tu jak maly decko. tak utri slzy a zacni neco delat simulante

 2. MildaS.@seznam.cz'MildaS Odpovědět

  Celá věc s příspěvkem na motorové vozidlo má jeden velký –
  Koupíte si auto s příspěvkem. To máte používat 10 let. Může se ale stát, že vám auto ukradnou nebo že budete havarovat. V tom případě už nemůžete plnit dohodu a musíte příspěvek vrátit a nebo jeho část. V takovém případě to už není pomoc ale dost velké břímě. nejen že nemáte dopravní prostředek, ale ještě musíte úřadu vrátit peníze.

  1. petrumr.p@seznam.cz'p Odpovědět

   Jestli čtete podmínky, tak je jasně uvedeno, že auto musí být pojištěno na všechny možné případy. Tak když vám auto ukradnou, tak vrátíte častku, kterou budou chtít a ještě na tom vyděláte, nebot vám vrátili dph jak jste koupili.

 3. bohaty-chudy@email.cz'Hinza Odpovědět

  Rekneme si na rovinu, i tady se delaji podvody a nikomu to vlastne nevadi. Dotace prispevek jako dotace. Ten kdo to potrebuje v mnoha pripadech ani tu dotaci prispevek nedostane.

 4. marschd@seznam.cz'Dana Odpovědět

  Získat příspěvek je velmi nemožné.Posudkáři si Vás přehazují jako horký brambor.Ani žaloba k soudu nic moc nevyřeší.Podávala jsem 2x,nakonec se manžel žádného příspěvku nedožil a o to jim jde.,,neměl tu správnou národnost a barvu pleti“-to je moje zkušenost.Přeji pevné nervy při těchto jednáních.

 5. NAHRADA119@GMAIL.CZ'I Odpovědět

  roztroušená skleróza nestačí, bylo mi řečeno, že i kdo chodí pouze s oporou 2 lidí na příspěvek nemá nárok

 6. kodiak09@seznam.cz'Louda Jiři Odpovědět

  Dobry den,jsem mam problemy neco mam asmaticky zachvaty moje zena nekdy pres vikendu na pohotovost na plicnimu lekari na kapacku a inhalovat na pozorovani pak me odvez na domaci leceni. Jeste chodim na psychiatri a ortopedii mam problem s pateri kdyz spatne dycham me pychaji v pateri na pravem nohou nehybe. Pred 3 roky mel vsechny lekarske zpravy a podal na sociaku a nemel pravo na koupi na nove auto musel koupit vlastni uspory stalo to 343.000,-kc uz mam najeto 45tisic km. Ptam jestli mam pravo zase za 2 roky koupit na nove auto u Škoda auto pan mi rekl,zkuste jestli mam narok na novy vuz a co mam na vymenu za starsi na nove co mam vlastni auto bude protiucet 200.000,- pak na novy vuz za 380.000,-kc. Dekujeme za pochopeni. p Louda a napiste mi bud na emailem nebo na SMS!

 7. desetkratdeset@email.cz'PETRM Odpovědět

  Pojištění automobilu také není uplně levná zaležitost. Dostanu prachy ale kolik jich vyplatím na pojištění za těch 10 let ?! Nemyslím si, že cílová skupina má pojištěná auta na všechny možné připady, jen protože jsou to měsíční vydaje na víc.

 8. ivanovaterez@seznam.cz'Tera Odpovědět

  V dnešní době auto za 130000 Kč (100 tis příspěvek =70% + 30% doplatek) je auto nic moc. Má vydržet dalších 10 let s minimálními náklady. Tak to je skoro stejný oříšek, jako získání příspěvku :o(

 9. janjirak@post.cz'jenicek54 Odpovědět

  spíše dostanou příspěvek sociálně slabí, nebo romové se 6 dětmi. invalida 3. kategorie to někdy uhádá

 10. Jurapo@seznam.cz'Jura Odpovědět

  Máte pravdu s barvou pleti.Ta invalidita 3 stupně pro ně nic neznamená.Pokut neumíte křičet a nadávat sprostě,tak nic nedostanete.Pokot budou pokuty za zneužití kartiček ZTP v autech a nikdo to nebude řeši tak bude ještě hůř.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *