Češi nakupují na internetu stále častěji, jsou ale opatrnější

nakupování

Online nakupování je již běžné prakticky všude ve světě a Česko není v tomto ohledu výjimkou. V době pandemie se navíc nakupování na internetu ještě více rozšířilo. Lidé byli donuceni více utrácet přes e-shopy, rychle si na to ale zvykli. Objednávku nákupu, který jim navíc dovezl kurýr až před dům, si oblíbila i generace starších lidí, která doposud neuměla ani zapnout počítač. Jak je to ale se starostí o bezpečnost?

Pandemie urychlila trendy

Dalo by se říct, že v období pandemie objednávky v online obchodech trhaly rekordy. Průzkum dokonce ukázal, že lidé v době pandemie nakupovali online i několikanásobně více než bylo do té doby běžné. Objednávalo se často dokonce i zboží, které lidé mnohdy ani nevyužili.

Současně však v některých případech docházelo i k problémům. Nezřídka došlo i k nedodání zboží ze strany prodejce. Nedůvěra některých zákazníků tak vzrostla a dnes si již dávají pozor, aby nenakupovali u neověřených a pochybných obchodů. Na množství podvodných obchodů upozorňuje i Česká obchodní inspekce, která v současné době eviduje až kolem 1500 pochybných e-shopů.

eshop

Foto: Pixabay

Pečlivě vybírat se vyplatí

Během online nakupování lidé vybírají obchody především podle recenzí, které na prodejce na různých stránkách napsali předchozí zákazníci. Pokud takové údaje zákazník nenašel, často internetové stránky daného obchodníka ihned opustil. Lidé přitom sledují zjevně i sebemenší detaily v názorech ostatních na pořízené zbožím.

Zákazníky mnohdy odradí i objednávky v cizí měně, nebo nutnost objednávání v cizím jazyce. Nastane-li situace, že chce e-shop po zákazníkovi podrobné osobní údaje, zákazník také často couvne zpět. To samé v případě, že ze strany prodejce chybí informace o způsobu nakupování a detaily nákupních podmínek.

Také e-shopy, které vyžadují úhrada na bankovní účet předem a jde navíc o jedinou možnost nákupu, se u zákazníků velké oblibě netěší, neboť je to považováno za jistý varovný signál. Celkově lze tedy říct, že pandemie naučila Čechy nakupovat přes internet ještě více než předtím současně si dávat větší pozor na případné problémy. Oboje je jednoznačně pozitivní.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-pri-vyberu-e-shopu-hledi-cesi-predevsim-na-recenze-40408688

 https://www.newstream.cz/money/cesi-jsou-prebornici-v-nakupovani-na-internetu-pandemii-se-prizpusobili-lepe-nez-nemci

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.