Kdo je způsobilý k odchytu zatoulaného psa? Jak postupovat, když psa najdete

pes

Zatoulaný pes není nic neobvyklého. Otázka však zní, co dělat, potkáte-li nějakého na procházce. Koho kontaktovat a jak se zachovat? Rozhodně se vyplatí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Koho kontaktovat, když potkáte zatoulaného psa?

Pokud při procházce přírodou narazíte na neznámého psa, který se zatoulal svému majiteli, nesnažte se ho hned sami odchytit. Pes může být agresivní, nebo může vykazovat známky nějaké nemoci. Není proto dobré hrnout se k němu hned bezhlavě s bez špetky rozvahy. Na odchyt psa rozhodně nejste sami.

pes

Foto: Pixabay

Dle zákona může opuštěného psa odchytit pouze odborně způsobilá osoba, která pracuje buď přímo v odchytové službě, nebo jí mohou být policisté, či strážníci Městské policie. Odchyt toulavých zvířat se nemusí týkat jen psů, ale také koček, či jiných dalších zvířat. Zodpovědnost za odchyt má obec, pokud tedy nechcete volat z nějakého důvodu Městskou nebo státní policii, obraťte se na radnici.

Pakliže se jedná o psa, který nemá široko daleko žádného pána, volat tak můžete přímo linku 156, tedy Městskou policii. Ta odchyt provede zcela odborně a psa odveze do útulku, kde se o psa postarají. V případě, že je policie schopna dohledat majitele hned, psa mu předají osobně.

Jak se chovat při setkání se psem

Pokud se ale ovšem ocitnete v situaci, že se potkáte se psem tváří v tvář, zachovejte v první řadě klid. Psa nehlaďte, nekontaktujte ho a ani na něj nemluvte. Nikdy nevíte, jaké pocity váš hlas může u cizího psa vyvolat. Pes, který je ztracený, je ve stresu podobně jako vy. Cítí se být ohrožen a je si nejistý.

Nesnažte se ani o prudké pohyby ani psovi nedávejte žádný povel, nejspíš by vás stejně neposlechl. Z místa činu raději pomalu, ale jistě odejděte. Svůj strach raději ukryjte. Nikdy se hlavně nedávejte na útěk, v psovi můžete vyvolat bojovné pudy. Na psa nikdy nesahejte, může mít i vzteklinu.

Zdroje informací: https://www.vaschovatel.cz/blog/626-odchyt-opusteneho-toulaveho-psa-jak-se-zachovat.html

https://www.ocasci.cz/blog/co-delat-kdyz-najdu-zatoulaneho-psa-na-koho-se-mam-obratit.php

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.