Špatná reputace skupiny Arca vedla Redside k likvidaci fondů

konec

Nedávné problémy finanční skupiny Arca Investments odnesla investiční společnost Redside. Tu právě spoluvlastnila před krachem. Zakladatel a jediný majitel skupiny Redside, Rudolf Vřešťál, ukončuje činnost, rozprodá energetická i realitní aktiva kvůli poškozené reputaci. Významnou měrou se tak zapříčinil zakladatel Arcy Pavol Krúpa. Ten se v minulosti potýkal s problémy se Zdeňkem Bakalou za vyděračské manýry. Americký soud nařídil Krúpovi, aby vyplatil Bakalovi 777 milionů korun za očerňovací kampaně a následné vydírání.

Likvidace fondů

Vřešťál předal informaci investorům již v pátek. Krach Arcy výrazně zasáhl i Redside. Šance jsou téměř nulové, což i ovlivnilo ambice. Redside se tak chystá zlikvidovat:

  • energetický fond Nova Green Energy,
  • realitní fond Nova Real Estate,
  • finanční fond Nova Market Money.

Všechny tři fondy mají čistou hodnotu aktiv přes 200 milionů eur, skutečná cena se může od valuace lišit. Fond Nova Geen Energy vlastní fotovoltaické parky v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Realitní fond Nova Real Estate vlastní okolo dvaceti nemovitostí, společně s průmyslovým parkem v Trenčíně, který stál přes 2 miliardy korun. Podle odborníka na fúze a akvizice v energetice a zároveň výkonného ředitele Patria Corporate Finance Petra Dědečka považuje zhodnocení Nova Green Energy za podprůměrné. Podle něj jsou na trhu skupiny, které by mohly mít zájem o větší balíček elektráren ve střední Evropě.

Návrh insolvence

Fondy Redside v červnu čelily návrhu na insolvenci. Soud ale tomuto požadavku nevyhověl, jelikož navrhovatel nedokázal prokázat oprávněnost pohledávek. Jedním z věřitelů byl právě Pavol Krúpa, který se v minulosti několikrát angažoval v diskreditaci svých obchodních soků. Podle Vřešťála byl motorem insolvence právě Krúpa.

Na základě zveřejněných dokumentů v insolvenčním rejstříku vyšly najevo zajímavé informace. I když Arca v Redside držela pouze desetiprocentní podíl, tak Krúpa v některých dokumentech tvrdil, že ji ovládal. Nicméně toto tvrzení můžeme považovat jako mylné, stejně jako spousty jiných tvrzení pana Krúpy. Arca Investments zkrachovala mezi lety 2020 a 2021. Její dluh se vyšplhal do výše 23 miliard korun.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/fondy-redside-konci-kvuli-arce-na-prodej-jsou-elektrarny-a-nemovitosti-v-hodnote-miliard-1399664

Náhledové foto: Pixabay