Kdo je symbolem šňupání? Politici chtějí podstoupit plošné testy, ale ne všichni

Markéta Pekarová Adamová

Aféra okolo kokainu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky se neustále před volbami do Evropského parlamentu víří. Asi se není čemu divit. Vše se začalo hodně medializovat hlavně od doby, kdy Andrej Babiš prohlásil, že šéf Pirátů Bartoš je symbolem šňupání. Je až s podivem, že někdo dokáže takto obvinit druhou osobu bez jakýchkoli důkazů. Na to samozřejmě předseda Pirátů reagoval v tom smyslu, že by klidně nechal sebe a celou stranu otestovat na drogy a alkohol. Nyní se politici v podobných prohlášeních předhánějí.

Obvinění šéfa kanceláře Pekarové Adamové zřejmě liché

Je to tak, Petr Pelc podle samotné předsedkyně Poslanecké sněmovny podstoupil negativní test na drogy v pátek. Tím pádem je podle poslankyně věc uzavřená. Jinak upozornila na fakt, že u nich v klubu s testy problém nikdo nemá. Jen by podle ní měly být testované také další osoby mající přístup do Sněmovny. Jedná se o zaměstnance, novináře či návštěvy a spoustu jiných osob. Policie nedokázala viníka odhalit ani na základě kamerových záznamů. Půjde to jen velmi složitě.

Schillerová alkohol nepije a je také pro testování

Prohlášení, že alkohol exministryně financí nepije, popřeli uživatelé sociální sítě X již několik hodin poté, co se takto vyjádřila. Následně pak Schillerová upřesňovala, že jde o konzumaci alkoholu v samotné Sněmovně. Tak jako tak by byla pro plošné testování, kdyby se našla shoda napříč politickým spektrem.

Kupka z toho nechce kabaret

Zajímavě se k situaci vyjádřil ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj jde o nedůstojnou záležitost a fakt, že se ze situace stává kabaret, ničemu neprospěje. Sám tedy říká plošnému testování ne, ale ne skrze vlastní podezření. K drogám dle jeho slov nikdy nepřičichl.

U některých poslanců se neví

K problematice se totiž ještě nestihli nebo nechtěli vyjádřit. Není známý postoj premiéra Fialy, ministra zdravotnictví Válka nebo Zbyňka Stanjury či ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Vít Rakušan by se stejně jako Tomio Okamura otestovat nechal.

Má někdo právo testovat poslance?

Vyvozování testování na drogy pro poslance na základě nálezu kokainu na její půdě připadá přitažené za vlasy předsedovi poslaneckého klubu ODS Marku Bendovi. Nikdo na testování nemá právo, což potvrdila pořadu 360° na CNN Prima NEWS i poslankyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Dle zákona nejde o zaměstnance. Takže to tak nějak vypadá, že se nález kokainu ve Sněmovně až tak nějak hluboce řešit nebude. A jestli nás čeká silnější Česko? Kdo ví?

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://cnn.iprima.cz/testy-poslancu-na-drogy-debata-je-pritazena-za-vlasy-nejsme-zamestnanci-snemovny-rekl-benda-438483, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/558347-testovani-poslancu-na-drogy-ptali-jsme-se-zakonodarcu-jestli-by-do-toho-sli?campaignsrc=tn_clipboard,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-plosne-testy-poslancu-na-drogy-nemame-s-tim-problem-uvedla-schillerova-253014

Náhledové foto: Markéta Pekarová Adamová/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.