Ranní mrazy ovlivnily vyšší cenu za samosběr jahod

Jahody patří mezi nejoblíbenější sezónní ovoce. Jejich nezaměnitelná sladká chuť láká nejen dětí, ale i dospělé. Skvěle chutnají samotné, ale i v různých ovocných pohárech a dalších variacích. Letošní počasí hraje velkou roli. Samosběr začal zhruba o dva týdny dříve, než bývá obvykle. Kvůli ranním mrazíkům stoupla cena jahod, protože úroda byla negativně ovlivněna tímto nepříznivým vlivem, což se odrazilo na ceně.

Vyšší ceny neovlivňují poptávku

Zdražení cen se týká většiny samosběrných míst. Většinou se zdražovalo o 20 korun. Například v Sedlčánkách u Čelákovic stál jeden kilogram jahod 69 korun, nyní podražil o 20 korun na 89 Kč. Podobně jsou na tom Vraňany a další místa po celém Česku. Kvůli nepříznivému počasí přišla farma v Sedlčánkách až o 65 procent úrody, i přestože se snažila ochránit plody netkanou textilií. Nakonec vyšší ceny neodrazují zájemce o samosběr a pořád se hlásí mnoho lidí. Podobné ztráty hlásí i okolní země, což je další faktor, který stojí za vyšší cenou jahod v obchodech. Za vyšší cenu mohou také nové podmínky, respektive vyšší daň za zemědělské půdy a komplikace spojené s administrativou zaměstnávání lidí na dohodu.

Samosběr jahod: Zlínský kraj

Například ve Zlínském kraji patří mezi nejpopulárnější sběr jahod v Holešově. Oproti předchozím rokům rostou jahody pouze na jedné třetině celkové plochy, která v minulosti sloužila pro pěstování jahod. Majitel společnosti je s letošní úrodou spokojený, ranní mrazy ovoce nepoškodily, takže plody jsou po stránce velikosti i chuti velmi kvalitní, což si pochvalují i zákazníci.

Huštěnovice je dalším místem, kde si mohou lidé nasbírat jahody. Samosběr jahod zde funguje čtvrtým rokem a láká zákazníky na nižší cenu. Ne všechny plody jsou zralé, což ovlivnilo počasí.

Vyšší cena jahod v obchodech

Podle serveru Kupi.cz se pohybuje cena v obchodech v rozmezí 160 až 200 Kč za jeden kilogram jahod. V některých řetězcích narazíte na akce, které zlevní kilogram na 100 korun. Dříve bývalo normou, že právě zlevněný kilogram jahod seženete za 50 korun. Jednou z výjimek je Lidl, který nabízí 500 gramů jahod za 34,90. Konkurenční Albert nabízí 500 gramů za 49,90 Kč. Zda někdo další napodobí tyto řetězce, těžko odhadovat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jahody-samosber-farma-cena-oteviraci-doba.A240531_095305_domaci_rapchttps://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-za-samosber-jahod-se-letos-plati-vic-40474264https://www.kupi.cz/slevy/jahody-a-lesni-plody

Náhledové foto: Pexels