Být členem volební komise je stále nevýhodnější. Stát si nově bere na daních více než dříve. A města šetřící za administrativu je „okradou“ ještě víc

peníze

Být členem volební komise je stále nevýhodnější. Stát si nově bere na daních více než dříve. A města šetřící za administrativu je „okradou“ ještě víc. Finanční řešení stravného pro členy volebních komisí prošlo významnými změnami, které se dotkly jak samotných členů, tak účetních postupů obcí. A není to právě veselé čtení.

Rozdělení odpočtu daní a pojistného

Členové volebních komisí pobírají stravné, které donedávna nepodléhalo dani z příjmu ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Podle nové úpravy je nyní část tohoto příspěvku, konkrétně 23,80 Kč ze 140 Kč, zdaněna a podléhá oběma typům pojistného. Všeobecně je podle mých zkušeností stravné poměrně zajímavou položkou.

Města a obce si s ním totiž nakládají tak trochu po svém. U nás se například ještě do předminulých voleb přímo v okrscích spadajících „pod město“ neproplácelo, protože „si přece můžeme dojít o přestávce na oběd.“ Ovšem v okolních obcích ho proplaceno měli vždy (dle šuškandy proto, že by tam jinak nikdo nedorazil). Nu ale dále.

peníze

Foto: Pixabay

O kolik vás stát obere?

  • Daň z příjmů: Určené procento z částky 23,80 Kč se zdaňuje jako příjem.
  • Sociální pojištění: Z daně se platí sociální pojištění: Od základu daně se odečtou odvody na sociální a zdravotní pojištění. Například 2 Kč jsou určeny na sociální a zdravotní pojištění zaměstnance a 6 Kč na příspěvek zaměstnavatele.
  • Zdravotní pojištění: Na základě smlouvy s konkrétními zdravotními pojišťovnami se odvádějí také příspěvky na zdravotní pojištění, a to 2 Kč od zaměstnance a 3 Kč od zaměstnavatele.

Pár korun? No, ale ta administrativa….

Vždyť přece o nic nejde, dalo by se říct (i když jak jsem už poznala, jsou lidé, kteří se dokážou kvůli těm pár korunám doslova hádat do krve). Ovšem je to ještě lepší. Některá města se totiž rozhodla dát členům svých volebních komisí jako stravné „jen“ 116 Kč na den. To proto, že tahle částka zdanění nepodléhá

Jinde zase na povinných schůzích (kde se kupříkladu losuje i předseda a místopředseda) proběhla informace, že kvůli nižší účasti jsou výdělky VK od veškerých daní osvobozeny. Nu, není to pravda. A pokud jste takovou informaci dostali, nezlobte se na ty, kdo vám ji podali. Okolo voleb totiž vždycky panuje takový zmatek, že se mnohdy leckteré nejasnosti „ladí“ až za pochodu. Mohla bych vyprávět… Do komise chodím už přes deset let 🙂

Zdroj: https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/danove-posouzeni-obcerstveni-clenu-okrskovych-volebnich-komisi-od-roku-2024, https://www.fintag.cz/2024/06/01/volebni-komise-nove-odvedou-dan-a-pojistne-i-ze-stravneho/?

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.