Kde vzít peníze na rekonstrukci bydlení?

Byt

S bydlením to dnes nemusí být lehké. Pokud chcete pořizovat úplně nové, může vás zaskočit přísnější hypoteční politika českých bank způsobená nástroji. Co když si však chcete jen zrekonstruovat to stávající? Poradíme vám, jak sehnat finance na tyto úpravy vašeho bydlení. Detailněji se podíváme na možnost stavebního spoření, respektive na možnost úvěru z tohoto produktu stavebních spořitelen. Jak je to s nimi? Vyplatí se?

Družstevní bydlení? Stavebko!

Pokud si vyberete cestu stavebního spoření, důležité je stanovit si cílovou částku. Tedy kolik od stavebního spoření čekáte peněz při jeho konci. Průměrný úvěr na rekonstrukci bydlení ze stavebního spoření je okolo 400 tisíc korun. Nejvíce vás může zaujmout tato cesta, pokud bydlíte v družstevním bydlení. V takových případech rekonstrukce, ale i koupě bytu je totiž varianta stavebního spoření asi jediná dobrá varianta. Při hypotéce totiž, nemůžete zastavit onu nemovitost, leda že byste zastavili nějakou jinou. Lze si také pořídit jen „obyčejný“ spotřebitelský úvěr. Stavebko vás však vyjde levněji.

Na co vše lze spoření použít

Každý úvěr ze stavební spoření lze přirozeně použít právě na koupi či rekonstrukci bydlení. Spořitelny umožňují využít prostředky i jiným způsobem. Například spořitelna Wüstenrot umožňuje klientům použít až pětinu peněz na volně stojící nábytek do bytu či domu. Většina spořitelen však neumožňuje zakoupit za peníze půjčené z úvěru například elektronku, jako je televize či počítač, nebo kupovat nemovitosti, které nejsou rodinným bydlením, ale rekreačním. Jde například o chaty či chalupy.

Možnost nastavit si splátky.

Stavební spořitelny vám v této zemi nejčastěji půjčí minimálně padesát tisíc korun na rekonstrukci bydlení. Pokud vás zajímá maximální strop, pohybují se stropy nad milion korun. Při půjčce do milionu nemusíte ani zajišťovat pohledávku nemovitostí. Lidé v dnešní době u českých stavebních spořitelen preferují co nejnižší splátky. Z úvěrů se stávají tedy dlouhodobější závazky. Většinou si mohou klienti vybrat mezi splatností 6, 8, 14, 18 a 22 let. Vzhledem k vybrané době se pak určuje výše měsíční splátky. Jinak se vyplatí využít také slevy na Temponabytok.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.