Kde, kdy a jak vyměnit řidičský průkaz

Výměna řidičáku

Řidičský průkaz musíte ze zákona měnit jednou za deset let. Některé vybrané skupiny řidičů dokonce častěji. Dnes si řekneme praktické informace o tom, kdy, kde a zejména jak zažádat o nový řidičský průkaz. Tak pojďme na to!

Když řidičák nevyměníte

V tomto roce se povinnost vyměnit řidičák týká několika stovek tisíc řidičů. Jakmile se dostanete za datum, které je zmíněno na vašem průkaze, jako nejzazší datum platnosti řidičáku, již nejde o průkaz, který potvrzuje vaši způsobilost řídit. Pokud budete řídit s prošlým řidičákem, můžete dostat pokutu až ve výši 2000 Kč či až 2500 Kč, přijde-li na správní řízení.

Kam se s žádostí obrátit

Pokud tedy musíte vyměnit váš řidičský průkaz na nový, pak je důležité udělat to včas a zejména na správném místě. Kde to je? Žádat o nový řidičák můžete na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Není tomu tedy jako v minulosti, kdy jste tuto povinnost museli splnit jen v místě bydliště. Nyní to lze všude. Žádat pak můžete již v době 3 měsíců před koncem platnosti vašeho průkazu. Fotografie na řidičák se pořizují na úřadě.

Jak na úřadě žádat

Na místě musíte odevzdat váš dosavadní řidičský průkaz, platný průkaz prokazující vaši totožnost a žádost o vydání řidičského průkazu. Žádost dostanete na místě. Po podání takové žádosti se na nový řidičák vyfotíte a pak již můžete jen čekat. Standartně dostanete nový průkaz do 20 dní od podání žádosti. Za žádost neplatíte žádný poplatek. Ten se vás týká jen v případě, kdy budete chtít zrychlené udělení průkazu. V takovém případě si připravte 700 Kč. Pokud stíháte s touto dobou, aniž byste započali dobu, kdy již není váš starý řidičák platný, pak nic neřešíte. Nestihnete-li však výměnu včas, vězte, že se starým za volant nesmíte. Ani když máte o nový zažádáno.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.