Kde jsou byty nejlevnější

Peníze

Již dlouhou dobu se v médiích probírá téma, že nemovitosti jsou drahé a pro valnou většinu lidí nedostupné. Obecně jdou ceny bytů i domů nahoru, jako nikdy před tím. My se dnes však podíváme na to, kde v České republice, jsou byty v této době nejlevnější.

Tři příhraniční okresy

Data, která zde budou prezentována, srovnávají ceny bytů v Česku dle průměrné ceny za metr čtvereční v letech 2017-2019. Data byla zveřejněna Českým statistickým úřadem. V letech 2017-2019 tak byly nejlevnější byty v okresu Most. Zde se prodávaly za 5500 Kč za metr čtvereční. Na druhém místě se ocitl okres Chomutov s 8000 Kč, jako průměrné ceny za metr čtvereční a první trojici nejlevnějších bytů v Česku uzavírá další příhraniční okres Sokolov. Zde se ceny bytů pohybovaly okolo 9000 Kč za metr čtvereční.

Prohloubení rozdílu atraktivních a neatraktivních míst v ČR

Údaje statistického úřadu ukazují, že rozdíly mezi jednotlivými regiony Česka se v posledních 20 letech spíše prohloubily. U cen bytů zejména. Nejvíce atraktivní jsou nyní okresy okolo Prahy či na okraji hlavního města. Sem směřuje významný podíl z migračního proudu v ČR. Naopak nejvíce lidí odchází z venkovských oblastí a z téměř celého Ústeckého kraje.

Další levné regiony

Stejně tak jsou nízké ceny bytů ve venkovských okresech a v okresech na periferiích. Například v okresu Jeseník či Domažlice (12 000 – 13 000 Kč) anebo Bruntál (9 000 Kč). Dále se k těmto regionům přidávají ostatní okresy Ústeckého kraje – Teplice, Ústí nad Labem a Děčín. Naopak nejdražší byty jsou tradičně v Praze. Zde dělá průměrná cena za metr čtvereční 62 000 Kč. S nejlevnějšími regiony to tedy představuje obrovský rozdíl. Tak velké rozdíly jsou dány zejména nepříliš velkou atraktivitou bydlení v těchto “levných” lokalitách. To souvisí s dalšími jevy, jako je kriminalita, výše průměrných výdělků apod.

Zdroj dat: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.