Internet zažil v minulých dnech dva celosvětové výpadky

01_server

Na summitu prezidentů Bidena a Putina byla otázka kyberútoků zmiňována americkým lídrem jako jedna z hlavních. Důvod je jasný: jakékoliv narušení běžného fungování online prostředí může mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku, ale i na zajištění základního fungování strategické infrastruktury (jak ukázal ransomware útok na americký ropovod Colonial). Za problémy ale nemohou vždy hackeři, i technické problémy mají potenciál shodit důležitou část internetu a působit tak firmám i uživatelům velké problémy. V posledních týdnech k tomu došlo hned dvakrát, když v rozmezí několika málo dnů vypadly služby dvou významných poskytovatelů tzv. CDN sítí.

Co je CDN a kdo je využívá?

Zkratka CDN je z anglického „content delivery network“ a jedná se de-facto o síť geograficky vhodně rozmístěných serverů, která je schopná zajistit, že se obsah dostane k uživatelům rychle i v případě velkého množství uživatelů a objemů dat, bez ohledu na to, z jakého místa na světě chce uživatel obsah sledovat a využívat. Službu CDN využívají všechny velké weby, může jít o zpravodajství, banky, letecké společnosti či cokoliv jiného.

Mezi největší poskytovatele této služby patří firmy Fastly či Akamai. A právě tito dva poskytovatelé hlásily významné technické problémy. Ty buď postihly přímé uživatele jejich služeb, či se přelily i do dalších systémů. Po celém světě tak hlásily problémy i Google, Amazon, CNN, BBC, aerolinky United, Southwest či American, banky jako Commonwealth Bank of Australia či Westpac Bank, letiště LAX v Los Angeles a mnoho dalších webů či aplikací.

02_server

Foto: Pixabay

Brzo zpět

Podobné technické výpadky nemívají dlouhého trvání a i v těchto případech se firmám podařilo vše napravit v řádu desítek minut. Výpadky tohoto rozsahu jsou upozorněním, že stoprocentně fungující technologie neexistuje a vždy je třeba počítat s občasným problémem. Jde tedy o to, jak rychle se provozovatelům daří závady odstraňovat. Zatím to zvládají dobře, jak reálná je ale možnost, že někdy v budoucnu skutečně dojde k výpadku, který ochromí fungování velké části internetu třeba na několik dní?

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/06/08/tech/internet-outage-fastly/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.