Kauza Xixoio: O co jde a kdo se do možného podvodu namočil

Policie

Možná jste to již zaznamenali, projekt Richarda Watzkeho XIXOIO nedopadl úplně úspěšně. Policie zasahovala a koná úkony ve věci možného podvodu a zpronevěření tohoto investičního projektu. O co šlo?  A které známé osobnosti se s XIXOIEM zapletly? Na to se dnes zaměříme.

Co je vlastně XIXOIO

Jde o projekt a stejnojmennou společnost, která má obchodovat s digitálními aktivy a nabízejí výhodné zhodnocení pro obchodníky i ty, kdo své digitální tokeny vydávají. Hlavními představiteli tohoto projektu jsou Richard Watzke, který je zakladatelem a majitelem společnosti, a Henry Erner, předseda představenstva XIXOIA. Nyní jsou tito dva představitelé společnosti podezřelí z podvodu a praní špinavých peněz. Tato trestná činnost má zahrnovat prostředky ve výši půl miliardy korun. Podezřelí se však brání, že policie nechápe jejich byznys model a princip, na kterém podnikají. Jde o investice do digitální aktiv a tokenů.

Co má projekt dle policie „na svědomí“

Policejní dokumenty, které citovaly například Seznam zprávy nebo Deník N, hovoří o jednání většinového společníka firmy Richarda Watzkeho, který se svými spolupracovníky vytvářel Ponziho schéma, do kterého načerpaly asi 3117 lidí a firem.  Toto načerpání představovalo asi 446 milionů korun, kdy byly za tyto peníze nakoupeny tokeny XIX. Dle policie však veškerá činnost společnosti směřovala k podvodnému vylákání finančních prostředků, které pak obohacovala Watzkeho a další osoby a společnost nevyvíjela žádnou činnost, která by prostředky zhodnocovala.

Velká mediální kampaň a angažmá Radovana Vávry

V počátcích svého fungování společnost XIXOIO vsadila na masivní kampaň, do které zapojila významné osoby ze světa bankovnictví, investování a ekonomiky digitálních tokenů. Pořádala také akce a přednášky, kterých se tyto osoby účastnily, avšak nakonec akce vyzněly jako laciná reklama právě na token XIX. Mnozí byli pak rozladěni z toho, že byly pro takový účel využiti. Pochybná byla společnost již od počátku, o to větší bylo překvapení bývalého šéfa Komerční banky Radovana Vávry, postupně se však po kritice od projektu distancoval.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/xixoio-tokenizace-podvod-kryptomeny-blockchain-policie_2211301605_har, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-policie-penize-investoru-xixoio-sly-na-vilu-auta-a-luxusni-zivot-manzelky-220586, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-stopaz-pul-miliardy-za-digitalni-tokeny-co-se-tento-tyden-stalo-s-xixoio-220530, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-na-ceskou-krypto-burzu-xixoio-vstupuje-prvni-firma-od-lidi-chce-stamiliony-188668, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-300-milionu-od-lidi-kterym-risk-nevadi-penezum-xixoio-vladne-jeden-clovek-182836

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.