Přírodní katastrofy letos ve světě působily rekordní škody

tornado

Zprávy o přírodních katastrofách již v médiích pohříchu trochu zevšedněly. Zprávy o lesních požárech (pokud se zrovna neodehrávají v některém našem národním parku) přecházíme bez povšimnutí, hurikány prakticky nevnímáme, stejně tak záplavy, a na zprávy o nich zapomeneme hned potom, co skončí reportáž. Většinou jsme si tak nevšimli, že škody, které nám letos přírodní pohromy způsobily trhaly veškeré rekordy.

Smutný rekord roku 2022

Přírodní katastrofy působily letos ve světě opravdu nemalé finanční škody. To nejhorší však samozřejmě je, že za oběti jim padly tisíce lidí. Živelné pohromy stály svět více než 11 000 lidských životů.

Finanční škody kryté pojištěním potom podle pojišťovny Swiss RE v přepočtu přesáhly částku několika bilionů korun. Konkrétně se vyšplhaly až na částku 115 miliard dolarů (tedy téměř 2,7 bilionu korun). Roční průměr za posledních deset let je přitom 81 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Letošní rok byl tedy pro pojišťovny velice nákladný, a podle rostoucího trendu to nemusí být příští rok jiné.

povodně

Foto: Pixabay

Od hurikánu Ian po požár v Českém Švýcarsku

Jen samotný hurikán lan, který stál životy více než sto lidí, a který udeřil na pobřeží Floridy, způsobil škody v obrovské výši, 50-65 miliard dolarů, v přepočtu až 1,52 bilionů korun. Další katastrofy jako jsou záplavy a krupobití, přišly pojišťovny na dalších více než 50 miliard dolarů.

Živelných pohrom v důsledku globálních změn klimatu bohužel stále více přibývá a jejich následky jsou doslova katastrofální. Během krátké doby tak přichází o život stovky nevinných lidí. Trend posledních let je navíc zřejmý, každý rok rostou škody způsobené přírodními katastrofami o 5-7 procent.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/prirodni-katastrofy-pojistovny-skody.A221201_141439_eko-zahranicni_akp

https://www.opojisteni.cz/pojistny-trh/prirodni-katastrofy-ve-svete-v-1-pololeti-2022-jake-jsou-skody/c:23828/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.