Karel Havlíček se chlubí: Živnostníky jsme v nejhorších dobách podrželi

Karel Havlíček

Lepší vláda, jak se nazývá jakési stínové uskupení opozice, nabízí různá řešení. Mimo jiné se její zástupci na sociálních sítích také chlubí tím, co zvládla vláda minulá. Nyní se Karel Havlíček, bývalý dvojministr, rozhodl, že se pochlubí tím, jak se hezky minulá vláda chovala k živnostníkům a jak se k nim chová ta současná. Podívat se na jeho jednotlivé body můžeme klidně podrobněji v následujících řádcích.

Formuláře na jednom místě

První věc, kterou se Havlíček vychloubá. Nyní je tomu jinak? Moc o tom nevím. Stejně tak se chlubí jednotnými daty účinnosti zákonů. Úplně netuším, jak právě toto podnikatelům výrazně pomohlo. Jako podnikatel jsem si toho nevšiml. Asi jsem nevšímavý.

Férové podmínky a rychlé založení živnosti

Právě férovými podmínkami má bývalý dvojexministr na mysli především zavedení EET. Podle ANO pochopitelně spousta podnikatelů EET přivítala. Já se z mnohými znám a zrovna nadšeně se tehdy netvářili, ale budiž. Založení živnosti není dnes o nic složitější, než tomu bylo za minulé vlády.

Podpora obchůdku na venkově

Tady by určitě bylo možné s Karlem Havlíčkem souhlasit. Nyní se mnohé obchůdky opravdu zavírají. Otázkou zůstává, jestli je fungování takovýchto malých prodejen na venkově ekonomické.

Covidová podpora podnikání

Těžko říct, zdali má pan exministr na mysli nekoncepční rozhazování finančních prostředků podnikatelům. No, soukromý sektor to každopádně nějak ustál a mohlo se jet dál. Některé hotely dokonce zřejmě na covidu i vydělaly, což je paradoxní.

Udávání dohodářů a kontroly marží

Tak to za minulé vlády jistě nebylo. V médiích se píše často ne o těchto dvou akcích, ale o zaklekávání.Toto ale pan Havlíček tak nějak nezdůraznil. Nepsal ani o dotacích, jež čerpá hlavně jedna velká nejmenovaná firma, jež nepatří panu bývalému premiérovi Babišovi.

Zvýšení odvodů OSVČ

K tomu bohužel došlo a není to nic, čím by se měla současná vláda vychloubat. Živnostníci si nyní připlatí více jak na zdravotním, tak i na sociálním pojištění.

Minimální podpora v energetické krizi

Ta je připomínána také. Na jednu stranu určitě pravda, na druhou stranu, kdyby se vláda řídila radami opozice na zastropování cen pohonných hmot, se zlou bychom se potázali.

Znovuoživení šedé ekonomiky

Ta tady bohužel byla a bude. Na tom nic nezmění ani současná vláda a nezměnila ani ta předchozí.

Podnikatelské prostředí u nás za moc nestojí

Bohužel tomu tak je. Podílely se na tom obě vlády, a to jak předchozí, tak i současná. Každá zřejmě škodila jinak. Otázkou je, kdo to všechno napraví, populistická hesla podobná těm, která hlásá pan Havlíček, situaci nepomohou.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy-gfr/tiskove-zpravy-2022/zruseni-elektronicke-evidence-trzeb-od, https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-pomoc-pro-firmy–podnikatele-mohou-cerpat-take-z-drive-vypsanych-programu–navic-jim-s-usporami-poradi-manual–269842/, https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/podpora-a-ulevy-pro-podnikatele-a-zamestnance-180601/

 Karel Havlíček a Andrej Babiš: Náhledové foto Ministerstvo dopravy České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.