Ceny pohonných hmot opět roste a může překonat maximum

palivo

Po osmi měsících to vypadá, že bude opět rušno, co se týče cen pohonných hmot. Jak cena benzínu, tak i nafty, trhala v loňském roce rekordy. Nyní to vypadá, že se pomalu, ale jistě blížíme opět čísly nahoru po relativně klidném období, kdy se ceny ustálily. Za poslední dva týdny ceny porostly v České republice více, než je průměr v Evropské unii. Litr benzínu vyšel na konci července na 38,30 korun, nynější cena porostla o 1,1 korun více, na 39,40 v průměru. V EU stoupla cenu v průměru o 0,60 korun. Nafta během stejné doby zdražila na 37,50 korun, tedy o čtyři koruny. V EU stoupla cena nafty o 1,80 korun. Docela rozdíl, nemyslíte?

Nejlevnější nafta je na Maltě

V případě zdražení nafty přispěla spotřební daň z nafty o 1,5 korun na litr. I přes toto zdražení, patří nafta v ČR k šesté nejlevnější v rámci EU. Zároveň je nutné dodat, že zdražení bylo opravdu znatelné. V Rakousku stoupla cena o 2 koruny, v sousedním Slovensku o 1,60, stejně jako v Chorvatsku. Polsko je jediným státem v EU, kde cena nafty šla naopak dolů. Nejlevnější naftu pořídíte na Maltě, a to za 29,1. Naopak nejdražší naftu natankujete ve Švédsku za 49,5 koruny za litr.

Nejdražší benzín je v Nizozemsku

Zdražení ceny benzínu v Česku není tak kritické, jak by se mohlo na první pohled zdát, zejména v porovnání s naftou. Stejné zdražení zasáhlo také Bulharsko nebo Rakousko. Hůře jsou na tom dokonce Chorvatsko a Slovinsko, a to o 1,2, respektive o 1,4 koruny za litr. I přes toto zdražení patří Česku desátá příčka v rámci EU, co se týče nejlevnějšího benzínu. V Německu zůstala cena benzínu nedotčena, v Polsku benzín zlevnil o 20 haléřů. Nejlevněji natankujete opět na Maltě za 32,3 korun za litr, nejdražší benzín je v Holandsku za 50,1 korun za litr.

malta

Foto: Pixabay

Loňské ceny trhaly rekordy

V loňském roce padaly rekordy cen pohonných hmot. Benzín v červenci atakoval hranici 48 korun, zastavil se až na rekordních 47,89 korun za litr. Nafta v březnu málem dosáhla hranici 50 korun, kdy se cena zastavila na hodnotě 49,21 korun za litr.

Nejbližší týdny ukážou, zda se budeme blížit opět k této hranici nebo ne. Vyhlídky ale nejsou moc optimistické. V kombinaci s drahými potravinami se mohou opět české rodiny potýkat s finančními problémy. Není se tedy čemu divit, že lidé žijící v blízkosti Polska dávají přednost nakupování potravin a tankování pohonných hmot právě tam. Tato situace způsobuje, že stát přichází o důležité peníze. Jak se k tomu postaví vláda?

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-benzin-i-nafta-vzrostly-v-cesku-vice-nez-cini-prumer-v-eu-40440972

Náhledové foto: Pixabay