Farmaceutická firma Novo Nordisk je nejhodnotnější evropskou firmou

injekce

V posledních měsících byl za nejhodnotnější firmu Evropy považován francouzský holding LVMH specializující se na prodej luxusního zboží. Díky strmému růstu v posledních dnech jej však na prvním místě v žebříčku vystřídala jiná firma, tentokrát původem z Dánska.

Novo Nordisk

Dánská farmaceutická firma Novo Nordisk se zabývá výrobou léků na cukrovku, hemofilii a některá další chronická onemocnění. Současně vyrábí také lék na snížení hmotnosti s názvem Wegovy. Tenzo lék je chválený jak v Evropě, tak ve Spojených Státech a prodáván je pouze na předpis osobám, které kromě obezity trpí dalším jiným problémem jako je například cukrovka druhého typu, nebo zvýšená hladina cholesterolu. Lék se aplikuje prostřednictvím injekčního pera.

To, co z tohoto léku udělalo hit, který významně zvýšil hodnotu akcií firmy, je však studie, která potvrdila, že přípravek také snižuje ve srovnání s placebem riziko infarktu a mrtvice o plných dvacet procent.

obezita

Foto: Pixabay

Konkurence nespí

O přípravek je nyní mezi pacienty v Evropě i USA takový zájem, že je ho na trhu nedostatek. Firma Novo Nordisk čeká, že právě díky tomuto přípravku narostou letos její tržby o celou třetinu a vytváří si další výrobní kapacity.

Konkurenční farmaceutické firmy jako je například Phizer, současně pracují na vývoji obdobných léků a lze proto očekávat, že na trhu vzroste výrazně konkurence. V současné době je však hodnota Novo Nordisk, která činí více než 9,3 bilionů korun větší než hodnota všech ostatních společností zahrnutých do dánského akciového indexu dohromady.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/vetsi-nez-hdp-danska-vyrobce-leku-na-hubnuti-novo-nordisk-se-stava-nejhodnotnejsi-firmou-evropy-1399848

https://www.osel.cz/11780-wegovy-novy-lek-na-obezitu-snizuje-hmotnost-o-15.html?typ=odpoved&id_prispevku=207370

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.