Kam uložit peníze

Spousta z vás ví, jak ušetřit, získat nebo vydělat peníze. Přemýšlíte, kam je uložit? Na výběr máte z několika spořicích produktů. Můžete peníze uložit na spořicí účet či termínovaný vklad. Nebo se vám také nabízí možnost využít i garantovaný vklad. Lze je také vložit na stavební spoření nebo penzijní připojištění. Kam uložíte své peníze, záleží čistě na vás. My vám představíme alespoň některé ze spořicích produktů.

Spořicí účty

Pokud máte peníze na odkládání, spořicí účet je právě pro vás vhodným doplňkem. Pro řadu lidí je spořicí účet jediným spořicím produktem, na němž mají uloženy všechny své úspory. Spořicí účet nabízí jak většina bank, tak družstevních záložen. Úrokové sazby se zde pohybují okolo úrovně inflace. Zřízení i vedení účtu je zdarma. Oproti běžnému účtu mají však spořicí účty několik omezení. Zpravidla musíte mít ke spořicímu účtu zřízen u stejné banky i běžný účet.

Termínované vklady

Termínované vklady mají velmi jednoduché podmínky a to takové, že vložíte předem danou částku na určenou dobu a získáte určitý vklad. Pokud budete potřebovat vybrat peníze dříve, zaplatíte sankce. Než si založíte termínovaný vklad, je vhodné předem si prostudovat úrokové sazby. Výhodou je to, že nemusíte mít zřízen běžný účet. Stačí vám pouze doklad totožnosti. Po jeho předložení je vypsána smlouva, která se aktivuje v okamžiku, kdy se převedou peníze na termínovaný vklad. Výhodou termínovaného vkladu je vyšší úroková sazba než u jiných spořicích produktů.

Rozdíl mezi termínovaným a garantovaným vkladem

Rozdíl mezi garantovaným a termínovaným vkladem je v tom, že u termínovaného vkladu je celý vklad pevně úročen podle předem dané úrokové sazby, která se může v průběhu trvání termínovaného vkladu měnit. Změny sazby však vyplývají ze smlouvy o termínovaném vkladu, kterou uzavřete. Výnos u garantovaného vkladu není předem většinou jistý. Před začátkem máte jen hrubý nástin možného vývoje úrokové sazby, která se může v průběhu trvání garantovaného vkladu měnit. Na garantovaný vklad musíte vložit nejméně 10 000 Kč. Garantované vklady jsou na rozdíl od termínovaných zpoplatněné, a to většinou několika procenty z vložené částky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.