K očkování motivuje jen čtvrtina zaměstnavatelů

Očkování

Jak ukazuje průzkum mezi českými zaměstnavateli, k očkování z nich motivovalo v listopadu a prosinci 2021 své zaměstnance jen asi 23 %, tedy necelá čtvrtina. Polovina z nich nabízela dny placeného volna. Třetina pak odměnu ve formě financí. 20 % nabízelo další benefity. Pojďme na tato data společně podívat.

Dvě třetiny zaměstnavatelů nijak nemotivovaly

K výše uvedeným údajům je ještě potřeba doplnit, že naopak 67 % firem a jiných zaměstnavatelů v Česku své pracovníky nijak nemotivovalo k vakcinaci proti covid-19 a nenabízelo jim tedy žádné benenfity. Data vyplývají z průzkumu personální agentury Grafton Recruiment.

Jaký mají zaměstnavatelé přehled o proočkovanosti

Dále z průzkumu vyplývá, že 67 % zaměstnavatelů má přehled o tom, jaký podíl jejich zaměstnanců je očkovaných proti onemocnění covid-19. Dvě třetiny zaměstnavatelů tedy ví, jak moc jsou jejich pracovníci proočkovaní, byť k zjišťování těchto údajů neměly žádnou povinnost. Necelá polovina zaměstnavatelů se svých zaměstnanců ptalo napřímo. Adresně se tedy dotazovali, zda je ten který pracovník očkovaný či nikoli. Dalších 18 % zaměstnavatelů se ptalo anonymními průzkumy na pracovišti. Zbylá třetina podniků pak proočkovanost na pracovišti nemonitorovala.

Proočkovanost v Evropě

Server Our World in Data ukazuje, že nejvíce proočkovaným státem v Evropě je Portugalsko. To se může pyšnit 90% proočkovaností dvěma dávkami vakcín. Další v žebříčku jsou Malta, Španělsko, Dánsko a Irsko. Česká republika vykazuje proočkovanost 63 %, což je 6,7 milionů obyvatel. Nejméně očkovaných osob je pak v Moldavsku, Ukrajině či Albánii. V České republice se také lze očkovat třetí, takzvanou posilovací dávkou. O tuto dávku je mezi očkovanými zájem. Pro Česko platí následující statistiky –  více jak 3,5 milionu obyvatel s třetí dávkou, tedy asi třetina obyvatel České republiky.

Zdroj: Tisková zpráva Grafton Recruiment ze dne 25. ledna 2022
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.