Jurečka chce pomoct rodinám s více dětmi: Snížit daně a zavést daňové prázdniny

Marian Jurečka

Marian Jurečka chce snížit daně rodinám se dvěma a více dětmi. Chce zavést i tzv. daňové prázdniny. S návrhem souhlasí i opozice. O kolik by mohly úlevy vzrůst?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce ještě do konce volebního období pomoc rodinám s více dětmi. Jaký je návrh ministra Jurečky? Na koho by se vztahovalo daňové zvýhodnění?

Aktuální daňové zvýhodnění na děti

Nyní činí daňové zvýhodnění na jedno dítě 15204 Kč ročně, tj. 1267 Kč měsíčně, na 2 druhé dítě 22320 Kč ročně, tj. 1860 Kč měsíčně, na třetí a každé další dítě je to 27840 Kč za rok, tj. 2320 Kč měsíčně. Daňové zvýhodnění je možné uplatnit formou daňového bonusu, slevou na dani, jakožto kombinací slevy a daňového bonusu.

Nárok na daňové zvýhodnění

Nárok na zvýhodnění je na vyživované děti ve společně domácnosti. Za vyživované dítě poplatníka se považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči nahrazující péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti či zletilosti v pěstounské péči, jakožto i dítě druhého z manželů, vlastní vnuk či vnuk druhého z manželů, pakliže jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Dále se jedná o zletilé dítě do věku 26 let, kterému není přiznán invalidní důchod III. stupně a soustavně se připravuje na budoucí povolání.

Jurečka chce zvýhodnění zvýšit až o 25 %

Daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě by mohlo vzrůst. Takový je plán ministra práce Jurečky. Chce zvýšení o 20 až 25 %. Na první dítě by zvýhodnění zůstalo stejné, ale u druhého dítěte by to mohlo být více až o 470 Kč, u třetího o 580 Kč měsíčně více než nyní.

Daňové prázdniny pro rodiny s třemi a více dětmi

Ministr práce a sociálních věcí chce navíc zavést pro rodiny s třemi a více dětmi do určité výše příjmů tzv. daňové prázdniny. V tomto směru se jedná o slib, který si dala vláda do svého programového prohlášení, tj. zavedení daňových prázdnin se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek či mají tři a více dětí. Jurečka má podporu i ze strany opozice. Jak prohlásila předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, měl s tímto návrhem přijít Jurečka už dávno. Nicméně ministr práce chce vyjednat podporu pro své daňové návrhy do konce letošního června.

Zdroj: https://www.podnikatel.cz/clanky/jurecka-chce-zvysit-danove-zvyhodneni-na-vice-deti-az-o-7-tisic-korun/#google_vignette

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/jurecka-chce-snizit-dane-rodinam-s-vice-detmi-plan-prichazi-pozde-mini-stanjura-347904

Náhledové foto: Marian Jurečka Twitter