Inflace v Číně v březnu mírně stoupla, ceny výrobců dále klesaly

Čína

Čína v březnu zaznamenala mírný růst spotřebitelských cen, zatímco ceny výrobců pokračovaly v meziročním poklesu. Klíčová inflační data signalizují zotavující se ekonomiku a naznačují potenciál pro další stabilizaci cenového vývoje.

Rostoucí spotřebitelské ceny

Podle čtvrtečních oficiálních údajů čínský index spotřebitelských cen (CPI), hlavní ukazatel cenové hladiny, v březnu meziročně vzrostl o 0,1 %. Jádrový index CPI, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, se zvýšil o 0,6 %. Toto mírné zvýšení poukazuje na zlepšující se ekonomickou situaci v zemi.

Sezónní vlivy a poptávkové výkyvy

Zpomalení meziročního i meziměsíčního tempa růstu spotřebitelských cen lze částečně připsat sezónnímu poklesu poptávky po potravinách a cenách cestování po nedávných oslavách Svátku jara. „Zpomalení tempa růstu CPI lze přičíst především sezónnímu poklesu poptávky po potravinách a cenách cestovních služeb po nedávných svátcích Svátku jara,“ uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom společnosti JLL Greater China.

Klesající ceny průmyslových výrobců

Index cen výrobců (PPI), který odráží náklady na vstupu do továren, v březnu meziročně klesl o 2,8 %. Dong Lijuan ze statistického úřadu uvedl: „Přenesený efekt loňských cenových pohybů stáhl minulý měsíc meziroční pokles PPI o 2,3 procentního bodu.“ Na měsíční bázi se PPI snížilo o 0,1 %, což naznačuje mírné zpomalení meziměsíčního poklesu.

Vyhlídky a očekávání

Ekonomové očekávají, že inflace se bude nadále stabilizovat v důsledku zlepšujících se ekonomických podmínek a vládních opatření. Pang pro celý rok očekává, že se CPI postupně vrátí na normální úroveň při krátkodobých výkyvech vzhledem ke zlepšujícím se ekonomickým podmínkám a účinným opatřením makroekonomické politiky. Dong Lijuan rovněž naznačil, že s obnovením průmyslové výroby po svátcích byla nabídka relativně dostatečná, což pomůže zvrátit pokles cen výrobců.

Zdroje info: Reddit, https://www.cnbc.com/2024/04/11/asia-markets-live-updates-us-cpi-china-cpi-china-ppi.htmlhttps://news.cgtn.com/news/2024-04-11/China-s-CPI-up-0-1-in-March-1sHNOETOm3e/p.html

Náhledové foto: Pixabay