Juchelka kritizuje důchodovou reformu. Vláda ANO a ČSSD ji dříve zrušila a nic v tomto nedělala

Aleš Juchelka

Systematické rozdělování finančních prostředků penzistům a lidem, kteří je potřebují, patří mezi velmi důležité úkoly každé vlády. O důchodové reformě se mluví už spoustu let. Až nyní ale nějaká přišla. Stala se pochopitelně okamžitě terčem kritiky opozičních stran, a to zejména hnutí ANO. Kritizují ji takřka všichni a naposledy se do ní obul poslanec ANO Aleš Juchelka. Ano, ten, na jehož jméno si Andrej Babiš nemohl vzpomenout. Asi dříve nesledoval hudební pořad Medúza. 

Vláda Petra Fialy jde proti všem

Podobná hesla nejsou opozičním politikům cizí. Spousty kroků vlády současného premiéra lze skutečně oprávněně kritizovat, nicméně alespoň něco se děje. Sám Juchelka pouze napsal, že návrh důchodové reformy kritizují demografové, ekonomové, opozice, odbory. Je nepředvídatelná a nefér. Konkrétní řešení ale nenabídl. V čem je vlastně nepředvídatelná a nefér? Co vlastně udělal on sám a jeho spolustraníci v minulé vládě? Jak se věnovali penzijní reformě? Nijak.

Penzijní reforma šla na dlouhou dobu k ledu

Ano, v roce 2014 vláda ANO a ČSSD zrušila penzijní reformu Nečasovy vlády. Toto ostatně svým příspěvkem připomněl bývalý poslanec Miroslav Kalousek. Stejná vláda ale také slíbila obratem předložit reformu novou. Co ale udělal? Vůbec nic. Celou dobu se prakticky nic nedělo. Důvod byl zřejmě jasný. Stala se jím voličská základna ANO, která je pochopitelně postavená hlavně na důchodcích. Těm se ubírat nemohlo, naopak.

Nekoncepční rozhazování se vším všudy

Přicházelo logicky každoroční zhoršení udržitelnosti. Bohužel. Reforma důchodů je nepopulární věc, což si Andrej Babiš zřejmě velmi dobře uvědomoval. My jsme ale ztratili celkem 8 lez, důležitých let. Miroslav Kalousek psal o totálně nezodpovědném chování. Důchodcům se přidávalo pouze jednorázově. Třeba mimořádný příspěvek 5000 korun v roce 2020 je toho jasným dokladem. Mnozí důchodci na něj slyšeli a divit se jim do určité míry nelze. Ať už je současná reforma penzí jakákoli, alespoň se něco děje, to by si měl uvědomit i pan Juchelka.  

Zdroje info: Autor, sociální síť X,

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-duchodci-dostanou-od-statu-5000-korun-40334691,https://www.forum24.cz/babis-tvrdi-ze-zvysoval-duchody-nejvic-pritom-pridala-seniorum-fialova-vlada

Poslanec Aleš Juchelka (Uprostřed): Náhledové foto Aleš Juchelka/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.