Jak na dovolené předejít kyberútokům

Mobilní telefon

Dnes si řekne popíšeme pár rad, které bychom měli při platbách a pobytu na dovolené dodržovat, abychom jsme se nestali obětmi kyberútoku, který vás může stát nemalé finance. Na co tedy na dovolené pozor?

Pozor na veřejné počítače

Někdy se stane, že musíte použít veřejný počítač. Například ten v hotelu nebo kemp či třeba v internetové kavárně. Často dochází k tomu, že si lidé tisknou potvrzení o platbách za ubytování, přihlašují se do bankovnictví nebo na portály, kde dovolenou zakoupili. Musíte však dbát zvýšené opatrnosti. Zavřete po sobě používané aplikace a prohlížeče, neukládejte do zařízení vaše hesla ani údaje k platebním kartám. Nejlepší je také smazat po sobě historii, popřípadě soubory cookies.

Používání wifi sítí

Podobným problémem jsou cizí, často veřejné wifi sítě. Každý se do nich může připojit, zdatný útočník pak dokáže také zneužít nechráněné údaje a data. Jde-li o nešifrované sítě, může každý se stejným přístupem k síti a stejným heslem, využít tato různá data. Obvykle jde o sítě v hotelích a restauracích nebo wifi sítě na veřejných prostranstvích. Je tedy dobré se ujistit, zda je wifi, na které se nacházíte, šifrované prostřednictvím spojení HTTPS s certifikátem. V takovém případě je riziko kyberútoku velmi malé.

Krádeže zařízení a záloha dat

Velmi často turisté ukládají své zařízení, nejčastěji tedy mobilní telefony, ale například také notebooky nebo tablety, na pláži jen pod oblečení a osušku a nestarají se o větší míru zabezpečení. Právě to se jim však může stát osudným. Ztráta zařízení totiž představuje v první řadě škodu ve výši hodnoty daného telefonu či jiného přístroje. Stejně tak se však zvyšuje riziko ztráty hesel a dat, která jsou zde uložena. Svá zařízení a aplikace mějte tedy dvoufázově zabezpečené, používejte odemykání otiskem prstů či rozpoznáním obličeje. Stejně tak je dobré mít zálohovaná data, a to nejen pro případ krádeže, ale i pro případ jiných kyberútoků.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-techsvet/718609/telefon-na-dovolene-bez-dozoru-4-rady-jak-nenaletet-kyberlupicum.html, https://ictrevue.hn.cz/c3-66622500-0ICT00_d-66622500-letosni-hrozby-na-dovolene-verejne-wi-fi-zdarma-i-dobijecky-mobilnich-telefonu

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.