Jízdní kola v hledáčku zlodějů

01_kolo

Koronavirová pandemie u nás ještě více zvýšila zájem o koupi nových kol. A týká se to jak kol klasických, tak elektrokol. Cyklistika je zkrátka jedním z nejoblíbenějších sportovních koníčků Čechů. S přicházejícím létem to bude nyní samozřejmě ještě patrnější. Kola budou opravdu všude. Majitelé kol a elektrokol by se však měli mít na pozoru, jejich dopravní prostředky se totiž čím dál tím častěji stávají předmětem krádeže. V hledáčku nenechavců se přitom stávají stále dražší a dražší kola. A vzhledem k jejich běžným cenám se může škoda způsobená takovou krádeží pohybovat v řádu desetitisíců a v některých případech převyšovat i sto tisíc.

Rekordní rok 2020

V loňském roce způsobili zloději cyklistům škody za rekordních 135 milionů korun. V porovnání s rokem 2019 je to nárůst o plných 27 milionů. Pokud bychom porovnávali čistě počet odcizených kol, zjistíme ale, že meziroční nárůst byl mnohem méně významný, konkrétně činil jen nějaká 2-3 procenta. Důvod je možné hledat ve dvou fenoménech. Předně je to větší rozšíření elektrokol, ty jsou obecně dražší a průměrnou cenu odcizeného kola tak ženou vzhůru. Druhým důvodem je i fakt, že zloději se zaměřují na dražší kola, ať již elektrická či klasická.

02_kolo

Foto: Pixabay

Pojištění kola

Dnes více než kdy dříve dává smysl pojištění jízdního kola. V dnešní době nabízejí pojišťovny možnost pojištění kola proti krádeži, stejně jako proti poškození při jízdě i při přepravě, anebo třeba při živelné pohromě. Vždy je třeba si pečlivě rozmyslet, co má pojištění skutečně obsahovat a ujistit se, že tomu tak opravdu je a jaké jsou podmínky. Může se stát, že kolo nebude proti krádeži mimo objekt pojištěno v nočních hodinách apod.

Další věc je, že v případě krádeží jízních kol je poměrně obtížné dokazování naplnění všech podmínek. Dejte si raději tu práci a pokaždé, když od kola odcházíte si jej nafoťte tak, aby bylo jasné, že byl zabezpečeno.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/finexpert/setrime/zlodeji-cili-na-drazsi-kola-majitele-by-meli-zvazit-pojisteni-1380671

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.