Hypotéka

Je výhodnější pronajmout byt, anebo ho prodat?

Prázdná nemovitost představuje luxus, který si může dovolit jen málokdo. Každá nemovitost vyžaduje údržbu, a ta něco stojí, nehledě na daňové povinnosti. Nemovitosti je také druhem investice, ovšem bez úsilí a času majitele zisk nepřinese. Jak pronájem, tak prodej nemovitosti obnášejí celou řadu úkonů. Při rozhodování o tom, kterou cestou se vydat, nezohledňujte jenom finanční hledisko, ale také své možnosti. Otázkou je například to, zda-li budete mít dost času na komunikaci s nájemníkem.

S čím počítat při pronájmu nemovitosti?

Pronájem znamená, že vlastník nemovitosti dokáže najít solidního nájemníka. Již to může být problém. I sebelepší nájemník byt dříve či později opustí, tedy bude třeba hledat nového. Byt bude pravděpodobně určitý čas neobsazený. Údržba, běžné opravy na bytě, potažmo na domě, právní stránka nájemního vztahu nebo zdanění příjmu z pronájmu… to jsou jen některé ze záležitostí, které vás jako vlastníka nemovitosti budou při pronájmu zaměstnávat. Vyplatí se to?

Obecně se při pronájmu kalkuluje s ročním výnosem, který by měl dosahovat minimálně 5 procent. Byt v hodnotě 3 miliony korun by tedy měl z pronájmu po odečtení všech nákladů ročně přinést alespoň 150 tisíc korun. Výši nájemného přitom primárně neurčuje vlastník, ale především trh. S příchodem pandemie cena pronájmů poklesla, zejména v Praze. Důvodem je omezení krátkodobých ubytovacích služeb. Byty, které sloužily ke krátkodobému ubytování, nyní rozšířily nabídku dlouhodobých pronájmů. S nárůstem nabídky došlo ke snížení ceny. Dle Františka Brože z portálu Bezrealitky nyní nájemní bydlení v Praze a Středočeském kraji stojí podstatně méně než před rokem. „Aktuálně se pražský byt v průměru pronajímá za 276 korun za metr čtvereční, namísto původních 290 korun, které jsme ještě mohli zaznamenat ve statistikách na začátku roku,“ uvedl Brož pro Český rozhlas.

S čím počítat při prodeji nemovitosti?

I přes snížení nájemného ceny nemovitostí stále rostou, dle údajů ČSÚ nezastavila růst cen nemovitostí ani koronavirová krize. Důvodem je i to, že se osvědčují jako výhodná investice. Na druhé straně existují také další možnosti, kam investovat, navíc bez starostí.

Nemá-li majitel možnost a chuť se o nemovitost starat, na řadu přichází prodej nemovitosti. Je to také řešení v situaci, kdy nemovitost vyžaduje rekonstrukci, anebo zkrátka majitel nestojí o dlouhodobý příjem v podobě nájmu, ale upřednostní větší finanční sumu bez čekání.

Zejména hodnotné nemovitosti, celé bytové domy, ale i další zajímavé reality lákají investory. Pro vlastníky tito investoři představují solidní kupce, kteří mohou zaručit, že o nemovitost bude dobře postaráno i v budoucnu. Takovým investorem je například česká společnost PSN, která majitelům nemovitostí vychází vstříc nejenom s cenou a rychlou platbou, ale nabízí také komplexní právní servis. Právě právní stránka prodeje nemovitosti je klíčovou podmínkou úspěchu. Právě právní asistence je něco, bez čeho se prodávající až na výjimky neobejde, zvláště v případě, že chce prodávat bez realitky, tedy bez prostředníků, bez průtahů a bez provize.

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/pokles-cen-bydleni-najemne-pronajem-nemovitost-praha_2008111243_onz
https://www.czso.cz/csu/czso/indexy_cen_nemovitosti
https://psnkupuje.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

6 komentářů

 1. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  Štěpána peníze fascinují. Chtěl by je – nechcete mu nějaký poslat – mileniánovi co se mu nechce dělat a tak píše aspoň kraviny.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za věcnou kritiku, jen nevím čeho. Peníze si můžete nechat.
   Weby jsou sice moje, ale primárně se stále živím jinak.
   Mějte se hezky!

 2. Vladimír Odpovědět

  Tak nějak článek o ničem. Povrchní konkrétnosti, které ale pro kalkulaci se dají použít jen částečně,

 3. Vladimír Odpovědět

  Souhlasím s výše uvedeným …článek o ničem 🤫 prostě má rád peníze a nemá žádné proto píše blbosti 🤣 kde je tu odpověď jestli byt pronajmout nebo prodat ? Jen hrubá čísla že byt v Praze prodáte za tolik a tolik za metr čtvereční ale nepíše jestli za nový nebo starý panelákový 🤣🤣 a proč u článku kde je uvedeno jestli byt pronajmout nebo prodat píšete že byt v Praze stojí tolik a tolik ? 🤣 Ježíš tenhle pán je marnej 👍

 4. Vladimír Odpovědět

  Dobrý den…vy peníze evidentně potřebujete když píšete blbosti 🤣
  Nadpis říká jestli pronajmout nebo prodat…Vy tu píšete jen vaše teorie o cenách bytu v Praze 🤣 ale ne už jestli v paneláku nebo kde 🤣🤣jen hrubý Váš odhad 🤣🤣
  Až se naučíte psát jestli je vážně lepší pronájem nebo prodej jak hlásá váš článek tak pak si nějaké peníze zasloužíte…do té doby…..doufám že vám ve fabrice u pásu dají prémie 🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *