Průmysl

Hanák ze Svazu průmyslu: Potřebujeme opravdový kurzarbeit

Prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák se v médiích v poslední době vyjádřil zejména ke koronavirové situaci, vládním opatřením a jejich hodnocení. Nejvíce akcentoval požadavek zaměstnavatelů na přijetí právní úpravy kurzarbeitu. Jak by měla vypadat?

Jaké slabiny pandemie ukázala?

Ještě před rokem to vypadalo, že vláda zvládne nákazu koronavirovým onemocněním covid-19 a boj s jejím šířením úspěšně. Dle Jaroslava Hanáka se tehdy dalo leccos vládě odpustit. Nyní jsou však zástupci českého průmyslu a dopravy více kritičtější. Vláda se dle nich z ničeho nepoučila, přestože se s pandemií onemocnění covid-19 potýkáme již přes rok. Dle prezidenta Svazu tedy pandemie ukázala zejména slabiny této vlády a také jednotlivých resortů, které spolu prý špatně komunikují, což jde demonstrovat například na případu Národního plánu obnovy. Dle zástupce průmyslu je zde jedinečná možnost čerpat rekordní objem dotací z Evropské unie, avšak vláda nad tímto plánem nepřemýšlí jako nad celkem. Naopak si každý resort brání “svůj píseček”.

Tragický dopad na české školství

Stejně jako se ukázaly slabiny této vlády, ukázala se bohužel také tristní nepřipravenost českého školství na podobnou situaci, kterou učitelé, žáci i studenti zažívají již přes rok. Dle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy se bohužel dá říci, že ani zde se situace nezlepšila přesto, že zde je covid již rok. Právě z pohledu průmyslníků je pak velký problém v tom, že studenti se nedostatečně seznamují s praxí, protože to nyní není možné.

Potřebujeme kurzarbeit

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák však vidí v této době i pozitiva, za která se vládu nebojí pochválit. Jde například o program Antivirus, tedy jakýsi quasi-kurzarbeit. Jde však jen o jakýsi dočasný program ministerstva práce a sociálních věcí, který má stejnou funkci jako klasický kurzarbeit. Tento institut však není ve funkční a trvalé podobě upraven v českém právním řádu. Podle prezidenta Svazu jde však o klíčovou záležitost pro to, aby průmysl zvládl nynější pandemickou situaci. Okolní státy, zejména Německo, kurzarbeit hojně využívá, a průmyslníci by přivítali, kdyby i u nás byl podobný institut zakotven. Dle Jaroslava Hanáka se již politici i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů blíží k finálnímu kompromisu.

Zdroj info: https://www.spcr.cz/
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *