Je čas připravit se na nedostatek toaletního papíru

papír

Dopady války na Ukrajině jsou mnohé. Jeden z nic bude mít pravděpodobně i podobu nedostatku toaletního papíru. Zákaz vývozu březového dřeva z Ruska, ze kterého se toaletní papír vyrábí, ohrozí trh s tímto veledůležitým produktem, nebude ho pravděpodobně dostatek.

Jen Rusko nás o toaletní papír nepřipravilo

Obzvláště nedostatek buničiny, která je při výrobě toaletního papíru rozhodující, bude působit problémy. Je to právě březové dřevo, ze kterého je buničina díky krátkým vláknům nejvhodnější pro výrobu měkkého toaletního papíru. Zákaz vývozu březového dřeva zavedlo Rusko jako odvetu za uvalené sankce ze strany západních zemí.

Ruský zákaz vývozu březového dřeva však není jedinou příčinou nedostatku buničiny na světovém trhu. Podílí se na něm též výpadky ve fungování továren ve Finsku či Brazílii. Světový trh se tak částečně vrací do roku 2020, kdy v době vrcholící pandemie koronaviru komplikovalo situaci hromadné skupování toaletního papíru v době nejistoty i nedostatku přepravních kapacit.

papír

Foto: Pixabay

Jaké problémy očekávat?

V současnosti je cena buničiny vyšší asi o 45 %. To se samozřejmě určitým způsobem projeví i na ceně finálního produktu. Co se nedostatku toaletního papíru týká, tak hrozné to asi nebude. S nadsázkou lze říct, že až takovou moc, aby nás připravilo o toaletní papír, Rusko naštěstí nemá.

Je ale také možné, že výrobci budou muset sáhnout po jiných typech dřeva, což povede k mírnému snížení kvality toaletního papíru. I to může být zkrátka cena, kterou je třeba zaplatit za nezávislost na ruských surovinách. Naštěstí nejde o problém, na kterém by stála a padala naše civilizace.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-zakaz-vyvozu-brizy-z-ruska-zene-vzhuru-ceny-toaletniho-papiru-216822

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zakaz-vyvozu-brizy-z-ruska-zdrazuje-toaletni-papir-40411551

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.