Přepravci se chystají na Vánoce, povolávají roboty

technologie

Zásilkovna i další přepravní společnosti aktivní na českém trhu se již chystají na letošní vánoční boom. Protože lze opět očekávat velký nápor na jejich kapacity, na vánoční sezonu by měly být sklady Zásilkovny posíleny o několik stovek robotů.

Vánoce a balíčky

 V nejrušnějším předvánočním období může procházet skladem Zásilkovny až na 200 000 kusů zásilek denně. Depo se však chystá svoji kapacitu a maximální množství zásilek ještě navýšit. Vizí vedení společnosti je zvládnout 300 000 kusů zásilek denně. Počet zaměstnanců takového skladu by měl dosahovat něco kolem 125.

Aby bylo možné potřebu lidské síly co nejvíce snížit, firmy ve stále větší míře zapojují roboty. Jedná se o trend, který se bude prosazovat samozřejmě čím dál tím více, nejen u velkých kolosů jako je Amazon nebo u nás Zásilkovna, ale postupně i u menších společností.

Vánoce

Foto: Pixabay

Robotičtí brigádníci

Roboti, kteří by se měli o Vánocích podílet na třídění zásilek (a do jisté míry se na něm již podílejí), by zaměstnancům měli usnadnit práci, ale také jich nepochybně část nahradit. Na zásilkách, které dorazí neroztříděné do depa, bude pracovat až na 400 robotů s nálepkou Zásilkovny.

Roboti se budou pohybovat na rozloze 12 600 metrů čtverečních. Bez robotů by pravděpodobně depo o takové rozloze nemohlo jen tak snadno fungovat.

A jací vlastně jsou ti roboti? Jedná se vlastně o automatické vozíky, které uvezou až na patnáct kilogramů. V nepřetržitém provoze dokáží pracovat dvě hodiny v kuse a čas, který potřebují na dobití, je potom deset minut. Oproti lidským silám jsou daleko výkonnější a během hodiny dokáží přepravit a roztřídit výrazně více zásilek.

I přesto ke svému provozu však tito malí roboti potřebují pomoc lidské síly. Aby mohly zboží dovézt tam, kam mají, je nutné, aby každý ze zaměstnanců jednotlivý druh zboží naskenoval pomocí elektronické čtečky. Zboží se pak dostane na správné místo dalšího svozu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/zasilkovna-roboti-vanoce-zamestnanci-hospodareni.A221011_123048_ekoakcie_vebe

https://www.zasilkovna.cz/blog/seznamte-se-s-packmanem-nasim-unikatnim-robotem-na-trideni-zasilek

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.