Je čas natankovat plnou nádrž: Ceny paliv míří opět nahoru

benzín

Pohled na čerpací stanice je vcelku výmluvný. Tempo růstu cen paliv se sice lehce zpomalilo, nicméně nezastavilo. Litr Naturalu 95 vyjde na nějakých 42,85 koruny, v minulém týdnu to bylo o 93 haléřů méně. Cena nafty se zvýšila o 1,56 koruny. Nyní se za ni platí v průměru okolo 46,85 koruny. Údaje společnosti CCS, jež sleduje ceny paliv na trhu, hovoří vcelku jasně. Cena Naturalu 95 je nejvyšší od počátku srpna a u nafty je nejvyšší od poloviny července. Bohužel ale nejde o konec zdražování.

Nafta zdraží až o korunu, benzín o 80 haléřů

Poměrně výstižně se pro portál iDnes.cz vyjádřil Boris Tomčiak, analytik ze společnosti Finlord. „Zdražování pohonných hmot v ČR bude pokračovat. Průměrné ceny se v nejbližším týdnu zvýší. U nafty nastane nárůst o více než 1 Kč. U benzínu bude zdražení nižší v rozmezí 60 až 80 haléřů.“ Je přitom hodně zajímavé, že paliva fakticky od začátku měsíce října zlevňovala. Divit se tomu bohužel nelze.

Příčiny se různí

U benzínu se musíme zmínit o zvýšení spotřební daně. V podstatě se vrátila na 12,84 Kč z původních 11,34 Kč. Podotýkáme, že nižší sazba daně začala platit v červnu. Naopak u nafty zůstává daň snížená až do konce příštího roku. Konkrétně jde o 8,45 Kč. U nafty tady příčinu zdražování v tomto faktoru hledat nelze. Určitě je třeba zmínit výpadek rafinerií ve Francii. Za tím stáli jejich zaměstnanci. U třech z pěti rafinérií společnosti TotalEnergies už ale došlo k ukončení protestů.

I přes zdražení ještě paliva nedosáhla na předprázdninové ceny

Je to tak, vždyť před prázdninami cena Naturalu 95 atakovala hranici 48 korun za litr. Nafta byla na podobné cenové hladině. A kde nyní natankují řidiči nejlevnější pohonné hmoty? V Jihočeském kraji. Tady vyjde litr benzinu na 42,37 Kč, nafta stojí 46,33 Kč. Nejdražší jsou paliva na pumpách v Praze. Tady vyjde benzin na 43,64 a nafta na 47,67 Kč. Tak jako tak ceny půjdou dál nahoru, můžeme jen doufat, že nepůjde o dlouhodobý trend.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-pohonne-hmoty-benzin-nafta.A221020_090348_ekonomika_rie

https://www.kurzy.cz/komodity/phm-zdrazeni/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.