Rodinný rozpočet potřebuje rezervu, jak ji ale vytvořit

Spoření

Zvláště v těchto těžko předvídatelných ekonomických časech je jasné, že jakási zlatá rezerva rodinného rozpočtu je třeba. Pro nenadálé výdaje, pro případ ztráty příjmů či zdražování. Jak ji ale vytvořit? A hlavně, pomocí jakého finančního instrumentu ji tvořit?

Výše rezervy

Zde je na začátek nutné říct, že rezerva má být dostatečně vysoká. Je jasné, že některé domácnosti nemají možnost, odkládat si velké prostředky bokem. Právě proto je však dobré myslet na tvorbu takové rezervy rozpočtu s předstihem a chytře. Váš cíl, nikoli začátek, by měl být trojnásobek až šestinásobek vašich měsíčních příjmů, které domácnost zaznamenává. Taková výše je schopna krýt nenadálé výdaje či dočasnou ztrátu příjmů. Pokud jde o domácnost například s dětmi a hypotékou tedy vyššími pravidelnými výdaji, je na místě volit rezervu v spíše v druhé polovině tohoto rozmezí.

Jak rezervu vytvořit

Je jasné, že nevytvoříte takovou rezervu z měsíce na měsíc. Pokud chcete kvalitní, tedy vysokou rezervu vašeho rodinného rozpočtu, bude to práce na nějaký ten čas. Důležité je rozhodnutí, takovou rezervu vytvořit, byť to, zejména v dnešních podmínkách a cenách, nebude vůbec nic lehkého. Dobré je například pravidelně si odkládat, ideálně 10 % vašich měsíčních příjmů „bokem“. Je-li to pro vás však momentálně moc, určitě začněte s nižšími částkami, nenechte se odradit. Vždy je lepší nějaká rezerva než vůbec žádná.

Kde spořit

Výši známe, způsob také. Kam však peníze ukládat? Ještě při dnešní inflaci? Důležitým faktorem je, kdy budeme rezervu potřebovat či jak chceme, aby byla rychle k dispozici v případu nouze. U pohotovostní rezervy je likvidita velmi důležitá, proto je namístě ihned vyloučit stavební spoření a delší terminované vklady. Vhodnými nástroji budiž spořící účet, krátké terminované vklady, respektive vklady s krátkou výpovědní dobou, a fondy peněžního trhu. Úplně nejideálnější je pak kombinace spořícího účtu a podílových fondů. Na spořícím účtu jsou nyní relativně vysoké úroky, přesto nedosahují inflace. Je to však lepší než nic, je dobré, i díky tomuto faktu, mít peníze i jinde. Například v podílových fondech, které zaručují zpravidla vyšší zhodnocení, než jsou sazby na spořících účtech.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/domaci-rozpocet-rezerva-vyse-tvoreni.A221019_064900_viteze_frp, https://www.portu.cz/blog/financni-gramotnost-jak-si-efektivne-budovat-financni-rezervu/?gclid=CjwKCAjwwL6aBhBlEiwADycBIG2rBmQLUDztivTVtsc_gclq7bjcF1o8DuyYSgX1N_O_7na-r5xbXBoCIuwQAvD_BwE

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.