České dráhy budou zdražovat jízdné

vlak

České dráhy jsou největším odběratelem elektřiny v České republice. Bylo by tak zvláštní, pokud by se jich rostoucí ceny energií nedotkly. Samozřejmě, že k tomu došlo a zvýšené náklady na energie budou muset dráhy kompenzovat zvýšením cen jízdného. O kolik tedy stoupne cena jízdenek?

Cesta vlakem bude dražší

České dráhy opět podraží. Ještě v tomto roce se ceny jízdného zvednou v průměru o téměř 15 procent. S navýšením cen jízdného tak musíme počítat, a to již od 11. prosince. Zdražení se bude týkat jednotlivých kilometrových úseků i systému jednotného tarifu tzv. One ticket. České dráhy zdražily své jízdné díky vysokým nárokům na energie i za další vstupy. Míra inflace se nyní pohybuje až kolem 18 procent s tím, že je za ni zodpovědná i cena řady komodit, které České dráhy k provozu vlaků nevyhnutelně potřebují. To se drah nemůže nedotknout.

vlak

Foto: Pixabay

Příklady zdražení

Například jízdenka na deset kilometrů vyjde o čtyři koruny víc, bude tedy stát 31 korun. Jízdné na vzdálenost 45 km vyjde o dvanáct korun více, cena se tak bude pohybovat kolem 92 korun. Ani výlet na vzdálenost 100 km nevyjde levně, jeho cena se zvedne až o 25 Kč, vyjde vás tak na 188 korun.

Ceny síťových jízdenek stoupnou od 12-29 %. U regionálních jízdenek se cena navýší o deset korun, naopak u celosíťových variant se cena vyšplhá až o 200 Kč nahoru. Výrazně podraží i několikadenní jízdenky na prázdniny, jejich cena by se měla vyšplhat až na dvojnásobek. Cena jízdného se bude výrazně zdražovat také u týdenní i čtrnáctidenní varianty. Stoupne i cena zákaznických aplikací na tzv. In-Kartě.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ceske-drahy-zdrazi-jizdne-o-15-procent-40412019

https://zdopravy.cz/ceske-drahy-oznamily-zdrazeni-jizdenek-o-15-procent-129788/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.