Jaký příplatek budou dostávat lidé na home office

home office

Od doby, kdy jsme se díky covidové pandemii ocitli na home office prakticky všichni, již nějaký čas utekl. Práce z domova však v mnoha firmách zůstává praxí i v současné době. S tím však přišla i diskuse o tom, jak řešit zvýšené náklady zaměstnanců ve chvíli, kdy pracují z domova. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní připravilo vyhlášku, která definuje minimální částku, kterou bude firma zaměstnanci přispívat.

Náhrady pro zaměstnance

Podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí, které míří do připomínkového řízení, je zmíněná minimální částka 4,60 Kč za hodinu. Při 150 hodinách měsíčně bude tedy příplatek činit 690 Kč. Jedná se o navýšení částky oproti původnímu návrhu, neboť podle něj mělo jít o 2,80 Kč za hodinu, tedy 420 Kč měsíčně.

home office

Foto: Pixabay

Příspěvek má pokrýt náklady zaměstnance na plyn, elektrickou energii, dodávky, tepla, spotřebu vody, svoz odpadu apod. Při výpočtu uvedené částky vycházelo ministerstvo z průměrné spotřeby dospělého člověka v průměrné domácnosti.

Kritika od odborů

Českomoravská konfederace odborových svazů prostřednictvím svého předsedy uvedla, že částka je nedostatečná a již dnes „seriózní firmy poskytují svým zaměstnancům vyšší kompenzace“. Zaměstnavatelé kontrují tím, že home office zaměstnanci naopak šetří peníze za dopravu, stravování v restauracích apod.

Tyto náhrady za práci na home office nepodléhají zdanění, neboť nejsou součástí mzdy. Současně se náhrady mohou týkat i lidí na tzv. dohodě. Stejně tak však zákon umožňuje i dohodu, na jejímž základě zaměstnavatel nebude zaměstnanci náhrady vyplácet vůbec.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-lide-na-home-office-mohou-dostavat-navic-700-korun-mesicne-40444021

https://www.ceska-justice.cz/2023/09/navrh-mpsv-pausal-na-naklady-pri-praci-z-domova-ma-cinit-460-kc-na-hodinu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.