Štěnice v Paříži vyvolávají obavy před olympijskými hrami

Paříž

Paříž, město lásky a hostitel olympijských her, čelí v současnosti nečekané hrozbě – návratu štěnic, které se šíří po celém městě. Krvelačný hmyz se objevil i na místech, kde byste ho nečekali.

Nečekaný návrat štěnic

Štěnice nejsou v Paříži ničím novým. Avšak nedávné zprávy o jejich návratu a přítomnost v nečekaných místech zvedly v Paříži vlnu obav. Náměstek starosty však varuje, že „nikdo není v bezpečí,“ protože štěnice se objevily i v pařížském metru, na vysokorychlostních tratích, v kinech a dokonce i na hlavním pařížském mezinárodním letišti.

Složitá situace kolem štěnic v Paříži vyvolala nutnou potřebu přijetí opatření před nadcházejícími olympijskými hrami. Obavy se rychle šíří, zejména díky sociálním sítím, kde se objevují záběry štěnic plazících se v pařížském metru.

Reakce ze strany politiků

Poté, co se zprávy o této situaci dostaly až k vládě, ministr dopravy Clemente Beaune oznámil, že bude jednat s dopravci o opatřeních, která pomohou zabránit šíření štěnic. V zájmu ochrany cestujících se provozovatelé veřejné dopravy zavázali jednat ve prospěch zákazníků.

Náměstek pařížského primátora Emmanuel Grégoire napsal dopis premiérce Élisabeth Borneové, v němž naléhavě vyzval k zásahu proti této „pohromě“. V dopise uvedl, že stát musí okamžitě jednat a zavést nouzový plán, protože se Paříž  připravuje na přivítání olympijských sportovců.

Hrozba pro obyvatele

Grégoire vyzval ke „koordinovaným opatřením“ mezi zdravotníky a místními komunitami, aby se zabránilo šíření štěnic. Ty se zavrtávají do nábytku, oblečení a povlečení a živí se krví, obvykle v noci. Samičky těchto parazitů mohou naklást až sedm vajíček denně, což výrazně zvyšuje riziko rychlého šíření infekce.

Podle červencové studie vládní agentury ANSES byla v letech 2017 až 2022 „štěnicemi zamořena více než jedna z deseti francouzských domácností“. Francouzská vláda radí lidem, aby prali oblečení co nejčastěji při vysokých teplotách. Dále by občané něměli zapomenout na vysávání koberců a v případě přetrvávajícího problému zavolali profesionály na hubení štěnic.

Kousnutí štěnice může způsobit vyrážky, alergické reakce a puchýře. Deratizační služby v domácnostech mohou stát až 866 eur (20 000 korun). Náměstek primátora Grégoire uvedl, že Paříž aktivně podporuje domácnosti s nižšími příjmy, aby jim pomohlo pokrýt náklady na deratizaci. Taktéž vyzval pojišťovny, které pojišťují domácnosti, aby zahrnuly náklady na deratizaci do svých plánů.

Zdroje info: X, https://edition.cnn.com/2023/09/30/europe/france-bedbugs-paris-intl-hnk/index.html, https://www.youtube.com/watch?v=ijzP5ZJMGSw

Náhledové foto: Pixabay