Zvýšení platů učitelů jsou plná média: Pravdou bude ale spíše opak

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek

Stát šetří každou korunu, ale učitelům se přidají peníze. Mnozí lidé, kteří si čtou zprávy na internetu nebo se dívají na televizi, nevěřícně kroutí hlavou. Proč mají mít učitelé zase přidáno, vždyť se budou mít jak prasata v žitě? Opak je ale spíše pravdou. Z přidávání peněz pedagogům se opět dělá bublina, jakou svět neviděl. Klasika. Přesně takto se degraduje práce učitele. Bohužel. Nejen mediální obraz pedagogů a pedagožek, ale i ten faktický, je tristní. Jsou to prostě lidé, kteří mají moc peněz, a ještě navíc spoustu volna. S oním přidáváním to ale určitě nebude tak horké. Učitelům spíše přibude starostí. To ale neustále se střídající ministři školství tak nějak neřeší.

Katastrofální stav školství

Těžko se dá jinak nazvat situace, kdy je ve třídách více asistentů než dětí, a školství vládne rodič. Bohužel. Učitelé jsou tlačení slevovat ze svých požadavků, protože se nejčastěji řídí těmi nejslabšími dětmi v kolektivu. Na rozvíjení těch průměrných, kterých je nejvíce, tak nějak zbývá minimum času. Mraky papírování s dětmi majícími různé úlevy a konzultace s rodiči, již si myslí, že jejich dítě je nejlepší na světě, je pro mnohé učitele ubíjející a není se čemu divit. Inkluze v praxi… Když se ke všemu ještě přidají nejednotné osnovy, respektive školní vzdělávací programy, není co řešit. Učím už skoro 20 let a školství bylo bohužel naposledy v pořádku za minulého režimu.

Zvýšení platu učitele o 2500 nemusí být pravdou

Platy učitelů by se měly od roku 2024 zvednout o 2500 korun. Krásné. Peníze ale půjdou do nenárokových složek. Tím pádem konkrétní učitel takovéto zvýšení ani nemusí pocítit. Často tomu tak bohužel bude. Vždyť peníze budou mizet v platech uklízeček nebo zaměstnanců školní jídelny. Divit se tomu bohužel nelze. Platy nepedagogických pracovníků jsou tak tristní, že učitelé snad ani nebudou protestovat, když peníze půjdou na dorovnání jejich mezd. Taková je realita, nikoli ona mediální iluze.   

Hrátky s průměrným platem vedou spíše k odvratu od reality

Bohužel. Průměrný plat učitele by se měl pohybovat kolem 52 000 korun hrubého. Kdo z učitelů má takový plat? Většina by si nejspíše ťukala prstem na čelo. Jasně, zprůměrování mezd je jedna věc, realita druhá. Platy jsou pochopitelně nižší, a to často razantně. Čistý výdělek pak může vyjít někde mezi 35 až 40 000 korunami.

Konec dělení tříd?

Rozdělování peněz probíhá dnes podle takzvaného PHmax. Ministerstvo prostě a jednoduše určí, kolik hodin proplatí. Vše povede k tomu, že se budou snižovat stavy učitelů a pochopitelně počty dělených hodin. Tak jsem zvědavý, jak se třeba takové jazyky budou učit komplet v celých třídách.

Čím dál tím méně učebních oborů

Nikdo nechce jít pracovat. Bohužel. Mnozí rodič si stále myslí, že i jejich dítě, kterému nebylo shůry dáno, se nebude živit rukama. Smutné. Domy nám asi postaví umělá inteligence, případně se vytisknou na 3D tiskárnách.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ministerstvo-skrtne-skolam-8000-mist-pro-kucharky-skolniky-ci-uklizecky-237707#, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2421281

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.