Hyponamiru

Jaké úrokové sazby můžete čekat u hypoték v roce 2020?

Potřebujete nové bydlení a rozhodli jste se ho financovat hypotékou? Kdo si ji nestihl sjednat do konce loňského roku, neměl by s tím už otálet. Hypotéky totiž v roce 2020 mírně podraží.

Dá se očekávat, že úrokové sazby u hypoték v letošním roce vystoupají až ke třem procentům. Co má na jejich výši vliv?

  • Základní úrokové sazby v ekonomice nastavené Českou národní bankou
  • Vývoj na trhu státních dluhopisů
  • Nastavení úrokových marží bank
  • Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu
  • Poptávka po vlastním bydlení
  • Celkový vývoj české ekonomiky

Hypotéky začaly zdražovat

V průběhu roku 2019 došlo k poklesu úrokových sazeb hypoték. Banky se snažily přilákat nové klienty nejen výhodnou úrokovou sazbou, ale i různými akčními nabídkami, které slibovali třeba poplatky zdarma.

V říjnu nastal zvrat a banky začaly sazby hypoték zvedat. Výsledkem je, že žadatelé o novou hypotéku nebo refinancování té stávající, zaplatí o několik stovek měsíčně víc. Jako první o této významné změně na poli hypoték informoval analytik z hyponamiru.cz Lukáš Komínek.

Jako první zvedly úrokové sazby hned čtyři banky – Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCreditBank. Další finanční domy je následovali koncem roku 2019 nebo na začátku roku 2020. Ukončují také speciální akční nabídky.

Sazby hypoték porostou i dál

Uvažujete o hypotéce? Sjednejte si ji co nejdřív. Hypotéky budou v průběhu letošního roku i nadále mírně zdražovat. Důvodem je rostoucí spotřebitelská cena (inflace), vyšší výnosy desetiletých státních dluhopisů i vyšší marže poskytovatelů.

Co radí Lukáš Komínek? „Úrokové sazby hypoték začínají u hyponamiru.cz na 2,12 %. Využijte této příznivé sazby co nejdříve.“

Centrální banka sice na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby beze změny (pozn. 2T repo sazba je aktuálně 2 %), díky sílící inflaci se ale dá předpokládat, že sazby budou pozvolna stoupat. Centrální banka se sice snaží rostoucí ceny v ekonomice brzdit zvyšováním základních úrokových sazeb, to se ale negativně promítá do úročení hypoték.

Víte, že průměrná míra inflace byla za rok 2019 2,8 %, což je nejvíc od roku 2012?

Banky k financování hypotečních úvěrů využívají hypoteční zástavní listy, které ale k tomu, aby přilákaly dostatek investorů, musí nabídnout zajímavější výnos než bezpečné státní dluhopisy. Výnosy desetiletých státních dluhopisů od poloviny srpna 2019 stále rostou, což tlačí na růst úrokových sazeb hypoték.

V průběhu roku 2020 se budou sazby hypoték pohybovat mezi 2 a 3 %. Žádné dramatické zvýšení sazeb nás tedy letos s velkou pravděpodobnosti nečeká,“ odhaduje analytik hyponamiru.cz Lukáš Komínek.

Náš tip: Úrokové sazby hypoték pro rok 2020 vám představí online hypoteční kalkulačka, která vám spočítá i výši měsíčních splátek hypotéky.

Nemovitosti nezlevní a zájemců o hypotéku bude méně

Poptávku po vlastním bydlení brzdí také vysoká cena nemovitostí. Obyvatelé velkých měst na hypotéku po zavedení nových ukazatelů DTI a DSTI často nedosáhnou, růstu tržních cen nepomáhá ani pomalá výstavba a nedostatečná nabídka nemovitostí v některých oblastech.

Víte, že podle výpočtů ČNB byly byty v půlce roku 2019 nadhodnoceny o 15-20 %?

Česká ekonomika začíná zpomalovat

O hypotéku mají zájem hlavně lidé z oblastí, kde je minimální nezaměstnanost a ekonomika čile roste, stejně jako výdělky pracujících. Jenže naše ekonomika začíná zpomalovat, nezaměstnanost může mírně růst a výdělky budou spíš stagnovat.

Jak to vidí Lukáš Komínek? „Při zpomalení hospodářství roste nejistota a lidé mají tendenci odkládat pořízení vlastní nemovitosti na příhodnější dobu.“

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *