Jaké trendy lze na podzim očekávat na trhu s nemovitostmi? 

nemovitosti

Pořízení vlastního bydlení i vyřízení nového nájmu jsou věci ke kterým nelze přistupovat lehkomyslně. Vždy je dobré mít představu o tom v jaké fázi se trh s bydlením nachází a kam se pravděpodobně vydá v dalším období. Pokaždé samozřejmě není možné nákup nemovitosti, nebo uzavření nové nájemní smlouvy odkládat a čekat na vhodnější okamžik. I tak je ale pro plánování dobré umět si představit co nás čeká a nemine. Jaké trendy lze očekávat na podzim?

Ceny domů a bytů

Ceny rodinných domů se v současné době nacházejí na klesající křivce. Tento pokles se však na podzim může zastavit z důvodu vyššího zájmu o koupi domu. Je pravděpodobné, že lidé budou mít zájem především o starší domy v horším technickém stavu. Ke koupi takových nemovitostí je bude motivovat státní program dotací známý jako „oprav si dům po babičce“. V ostatních segmentech trhu s rodinnými domy by se zatím pokles cen neměl zastavit.

Trochu jiná situace panuje na trhu s byty. Především u těch malých platí, že jejich ceny již narazily na své dno a začínají opět růst. Svědčí o tom i data z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde se cenové trendy obvykle projevují nejdříve. Pokud plánujete koupi bytu či domu na hypotéku, lze rozhodně doporučit nastavit si krátkou dobu fixace. V horizontu jednoho roku lze totiž očekávat pokles úrokových sazeb.

Trendy v nájmech

Trochu jiná situace než u prodávaných nemovitostí, panuje na trhu s nájemním bydlením. Zdá se, že v následujícím období porostou ceny nájmů o 3 až 5 % rychleji než ceny nemovitostí na prodej. V současné chvíli se tak jeví výhodnějším pořídit si vlastní nemovitost a v případě, že k jejímu financování bude využit úvěr, volit krátkou dobu fixace, která umožní refinancování ve chvíli, kdy úrokové sazby klesnou.

nemovitosti

Foto: Pixabay

Vliv celkového stavu ekonomiky

Na realitní trh nicméně může samozřejmě významně dolehnout jakákoliv změna v makroekonomické situaci. Česká ekonomika vykazuje některé nepříjemné charakteristiky. Ačkoliv je nezaměstnanost velmi nízká a nadále se snižuje, ekonomika prakticky neroste. Svědčí to o tom, že současná struktura naší ekonomiky žádný výrazný růst již neumožňuje. Důvodem je mnohokrát zmiňovaná závislost na oborech s nízkou přidanou hodnotou. Jinými slovy, status montovny nám nedává velké možnosti dalšího růstu.

Další riziko pro českou ekonomiku představuje recese v sousedním Německu. Do Německa směřuje více než třetina našeho exportu a jakékoliv problémy německé ekonomiky se nevyhnutelně projeví i v té naší. To samé platí o EU jako celku a v menší míře i o Spojených Státech. Také problémy americké ekonomiky pocítí i naše firmy. V případě, že by došlo k zadrhávání ekonomiky jako takové, ovlivněn bude i realitní trh.

Zdroje informací: https://www.hypoindex.cz/tiskove-zpravy/jak-se-bude-darit-nemovitostnimu-trhu-na-podzim-najmy-rychle-porostou/

https://www.bydlet.cz/744350-jak-se-bude-darit-nemovitostnimu-trhu-na-podzim-najmy-rychle-porostou/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.