Start-up začíná prodávat steak z lososa vytištěný na 3D tiskárně

losos

Náhražky masa v podobě vegetariánských burgerů či steaků pomalu začínají pronikat do restaurací na pulty obchodů. V nabídce je má již většina fastfoodových řetězců. Důvodem zvýšeného zájmu o tyto produkty je především snaha o ekologičtější a udržitelnější zemědělství. Hodně zajímavý produkt nyní uvádí na trh rakouský start-up Revo Foods.

Steak z tiskárny

Společnost již nyní přijímá objednávky na svůj nejnovější produkt. Tím není nic menšího než věrná kopie steaků z lososa, která je navíc vyrobena technologií 3D tisku. Náplní do tiskárny je v tomto případě houbová bílkovina označovaná jako mykoprotein.

Tato bílkovina pochází z určitých druhů vláknitých hub a lze jí využít i v kombinaci s 3D tiskárnou jejíž trysky neucpává. Současně pak umožňuje vytvářet produkty na první pohled nerozeznatelné od rybího masa. Vytištěný steak z tohoto proteinu je navíc výživově velmi bohatý, neboť obsahuje celou řadu vitamínů i omega 3 mastné kyseliny, které najdeme i v mase skutečného lososa.

losos

Foto: Pixabay

Objednávejte již nyní

Společnost Revo Foods tvrdí, že díky jejich patentované technologii bude nyní možné vyrábět 3D tištěné potraviny ve velkém měřítku, což je umožní prodávat za nízké ceny. Koneckonců vytištění filet z lososa je možné si již objednat, za cenu 6,99 euro za 130g, v přepočtu tedy nějakých 170 Kč. Cenově je tak vytištěný losos prakticky srovnatelný s tím skutečným.

Podle mnohých jsou právě tyto alternativní způsoby výroby potravin budoucností gastronomie. Speciálně v případě ryb platí, že masové výlovy devastují populaci divoce žijících živočichů a rybolov se stává v tomto měřítku neudržitelným.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/3d-losos-filet-steak-revo-food-rakousko.A230923_090039_zahranicni_nema

https://shop-revo-foods.com/products/the-filet

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.