Pohovor

Jaké benefity zaměstnavatelé nabízí?

Plat nebo mzda není jediné, co zaměstnavatelé nabízí. Firmy se snaží přebírat a získávat pracovníky i díky nabídce lákavých benefitů. Je to také logické, v době nejnižší nezaměstnanosti je těžké získat pracovníky jen kvůli platu. Pojďme se tedy podívat, co vše mohou zaměstnavatelé lidem nabízet.

Nejvíce láká dovolená

Benefity, které nabízejí podniky, jsou čím dál více propracovanější. Mezi největší taháky však ale patří vcelku klasika – více dní dovolené. Dle zákona je minimální počet dní dovolené za rok 20. Na tolik dní má nárok každý zaměstnanec. Zaměstnavatelé však nezřídka kdy přidávají k tomuto počtu ještě například o 10 i více dní. Někdy také nabízejí takzvané sick days. Tedy dny kdy si mohou vzít volno, z důvodu nemoci. A právě tyto výhody dle všeho nejvíce táhnou. Nejde však o jediný druh benefitů, který je hojně využíván.

O benefitech vyjednávejte

Někdy se můžete dostat do situace, kdy se budete rozhodovat mezi dvěma zaměstnáními. A právě benefity mohou rozhodnout. Pokud tedy budete v silné pozici, nebojte se o benefitech vyjednávat. Mezi benefity mohou patřit i různé balíčky služeb od poskytovatelů nebo různé kurzy, Dále se setkáváme s případy, kdy firma nabízí například kratší pracovní dobu, home office, firemní školku nebo teambulingy. Pro vás bude ale nejlepší vyjednávat o takových věcech, které budou mít přímý peněžitý přínos. Například penzijní připojištění, stravenky, ošatné příspěvky na dopravu a podobně.

Žebříček nejčastějších benefitů

Mezi nejčastější benefit patří asi stravenka. Příspěvek na jídlo, je u většiny podniků téměř samozřejmostí. Vedle této výhody však existuje i sestavený žebříček dalších častých benefitů. Jde o:

1)      třináctý plat,

2)      dovolená více než 5 týdnů,

3)      bonusy a prémie,

4)      služební vozidlo k soukromým účelům,

5)      individuální rozpočet na osobní růst,

6)      dorovnání mzdy při pracovní neschopnosti,

7)      práce z domu,

8)      úhrada nákladů na zkoušky a certifikace,

9)      vánoční odměny,

10)   příspěvek na dovolenou.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *