Jaké benefity se vyplatí po zaměstnavateli požadovat

01_nezamestnanost

Rostou ceny energií a vlastně úplně všeho – zažíváme vysokou inflaci a náklady na domácnost ostatní věci se zvyšují. Mnoho lidí po zaměstnavateli požaduje zvýšení mzdy. My se dnes podíváme na něco trochu jiného. Podíváme se na to, jaké benefity je výhodné po zaměstnavateli požadovat. Třeba i místo zvýšení mzdy. Pojďme tedy na to!

Benefity, které reálně zvýší vaše příjmy

První skupinou benefitů jsou ty, které reálně zvýší vaše příjmy ze zaměstnání, byť jde o složku příjmu mimo mzdu. Mezi nejefektivnější benefity v zaměstnáníbenefity v zaměstnání, které zvyšují váš reálný příjem z práce jsou dle odborníků stravenky či stravenkový paušál a příspěvky na penzijní nebo životní pojištění. U stravenek není třeba diskutovat. Dostáváte prostředky na nákup potravin či na stravování v zaměstnání. Tím používáte méně či dokonce žádné vlastní prostředky pro nákup potravin či jídla do zaměstnání. Pokud u vás zaměstnavatel stravenky poskytuje, určitě je po něm požadujte.

Příspěvky na penzi

Mnoho zaměstnavatelů také přidává svým zaměstnancům prostředky na penzijní spoření. Pro něj to představuje daňové benefity, pro vás zase přilepšení na důchod. Zaměstnavatel totiž z příspěvků neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Odečítá si je také až do výše 50 tisíc za rok z daní. Tento benefit je však na zvážení. Na výhody si totiž musíte počkat. Jedinou možností výhodnosti již nyní je, že ušetříte peníze, kterými byste si na důchod spořili sami. A je tu ještě jeden háček. Pokud si po svých 60. narozeninách vyberete příspěvky od zaměstnavatele jednorázově, zdaníte je 15 %. Pokud si je však necháte vyplácet jako minimálně 10letou penzi, dostanete je v původní výši.

Životní pojištění

Jako benefit se vám může vyplatit i příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění. Zaměstnavatel vám může přispívat na soukromé životní pojištění a opat si může až 50 tisíc za rok odepsat z daně z příjmů. Pro vás pak příspěvek představuje možnost přijít si ke standardní mzdě až na 4000 korun měsíčně. Mínusem je opět to, že si nemůžete ihned peníze jednoduše vybrat. Pojistka je opět pro případ smrti nebo stáří.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/697154/nechce-vam-sef-pridat-chtejte-benefity-experti-rekli-ktere-se-vyplati.html

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.