Jaká kompenzace vás čeká v případě zrušení letu?

letadlo

Žijeme v době, kdy je cestování nejdostupnější v celé historii lidstva. Na výběr máte hned několik způsobů, jak se dopravit. Od cestování po silnicích, vodní ploše, až po let letadlem. Poslední způsob existuje nejkratší dobu, zato se jedná o nejrychlejší způsob, jak se dostat z jednoho bodu do druhého. Díky cestování letadlem se také dostanete na místa, na která byste se těžko dostávali nebo by zabrali několik dní v kombinované dopravě. Ve většině případů je létání pohodlné, jenomže ne vždy proběhne vše hladce, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak se zachovat v případě, že vám zruší let?

Volba možnosti

Z původní bezproblémové cesty se může během chvilky stát stresová záležitost. Řeč je tedy o situaci, kdy se vaše cesta skládá z více letů a vy zůstanete na letišti, jelikož vám zruší let. Tato chvíle je opravdu nezáviděníhodná, hlavně pokud se ocitnete v takové situaci poprvé, patříte mezi stresující osoby nebo neumíte cizí jazyk. Určitě byste neměli začít panikařit, ale zachovat chladnou hlavu a vyhledat, co nejdříve stánek s leteckou společností, kterou cestujete. Tam zjistíte veškeré informace ohledně dalšího postupu:

  • přesměrování v nejbližším termínu na jiný let do cílové destinace,
  • proplacení nákladů na letenku,
  • zajištění pozdějšího letu podle přání.

Záleží pouze na vás, zda chcete pokračovat do cílové destinace, nebo zrušíte celou.

stuck at the airport

Foto: Unsplash

Záleží na podmínkách

Jakmile se shodnete na řešení, můžete začít vyjednávat o kompenzaci. Ne vždy ale máte nárok, veškeré podmínky a výši náhrad naleznete zde. Ve zkratce, váš let musí začínat nebo končit na letišti v zemích EU a musí se jednat o evropského dopravce. Mezi tyto země patří také Norsko, Island nebo Švýcarsko. Jestliže váš let splňuje alespoň jednu z podmínek, vzniká tak nárok na kompenzaci.

Nárok na občerstvení vzniká u náhradních letů s dvouhodinovým či delším zpožděním. U letů s jednodenním či dvoudenním zpožděním máte nárok na plnou stravu, ubytování i veškerou dopravu týkající se cesty na letiště. Nabízí se také možnost zažádat o náhradní let jinou společností.

Finanční odškodnění

Dále na vás čeká také finanční kompenzace, tedy pokud budou opět splněny určité podmínky. Musí se jednat o evropské společnosti a letiště v rámci EU, jinak budete muset zjistit, jaká pravidla platí v dané zemi. Výše odškodnění se počítá v závislosti na délce letu.

  • do 1 500 km – 250 EUR,
  • nad 1 500 km – 400 EUR,
  • 1 500 – 3 000 km – 400 EUR,
  • nad 3 500 km – 600 EUR.

V některých případech přichází na řadu zkrácení částky o polovinu. Tyto případy nastávají, když vás letecký dopravce přesměruje na jiný let se zpožděním v rozmezí 2-4 hodin.

Nárok na vyplacení finanční kompenzace odpadá vinou vyšší moci (bouře a další nepřízeň počasí, stávka letištního personálu, občanská válka atd.). Nárok zaniká v případě, že vás dopravce informuje o:

  • zrušení letu minimálně 14 dní dopředu,
  • náhradním letu 7-14 dní před odletem, s odletem max. 2 hodiny dříve a max. 4 hodiny později,
  • náhradním letu do 7 dní před odletem, s odletem max. 1 hodinu dříve a max. 2 hodiny později.

Zdroj: Autor, https://www.finance.cz/545681-narok-na-kompenzaci-za-zruseny-let/

Náhledový obrázek: Pixabay