Česká produkce vajec nestačí, je třeba je dovážet

vejce

Jen málo potravin využíváme v kuchyni tak často jako obyčejná slepičí vejce. Přestože je však považujeme mimo jiné i za nedílnou součást typicky české kuchyně, pro někoho bude možná překvapivé zjištění, že poměrně významná část vajec se do Česka dováží ze zahraničí. Jaká jsou konkrétní čísla? Jakou část vajec musí prodejci na náš trh dovážet?

Slepice v České republice

Nejprve několik obecných čísel pro lepší představu o rozměrech domácího trhu s vejci. V České republice je v současnosti 8,8 milionů slepic, z toho pět milionů je ve velkých komerčních chovech a zbytek v chovech soukromých. Tyto české nosnice potom snesly v loňském roce 2,2 miliardy vajec. Ty z komerčních chovů se na této produkci podílely více, neboť nosnice ve velkochovech snáší průměrně 307 vajec ročně, zatímco slepice v soukromém chovu jen o něco více než polovinu z tohoto počtu, konkrétně 180 vajec.

vajíčka

Foto: Pixabay

Češi mají vejce rádi

Češi ale vejce konzumují ve velkém a domácí produkce nestačí. Průměrně každý z nás spotřebuje 263 vajec ročně (údaj je z roku 2021), tady asi 9 velkých plat. V loňském roce bylo proto třeba do Česka dovézt 361 milionů vajec. Nejvíce vajec se dováží z Polska, na importu se pak podílí i Slovensko, Německo, nebo třeba Španělsko.

Českou produkci v letošním roce navíc trochu zbrzdila ptačí chřipka. Kvůli ní bylo třeba zlikvidovat chov na Tachovsku, který čítal 750 000 slepic. K úplné obnově tohoto chovu by mělo dojít do září, i tak ale asi tento zásah celkovou „vaječnou bilanci“ ovlivní.

Cena by se měla stabilizovat

Cena vajec, jejímž prudkým nárůstem ještě nedávno mnozí strašili, se již stabilizovala a neměla by výrazně růst. Z dlouhodobého hlediska varují chovatelé před určitým zdražením vajec spojeným s definitivním zákazem klecových chovů. Je však třeba si přiznat, že stejné podmínky budou mít i chovatelé zahraniční, kteří zatím zdražování nehrozí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vejce-dovoz-polsko-ministerstvo-zemedelstvi.A230407_113656_ekonomika_vlc

https://www.denik.cz/ekonomika/klecove-chovy-vajicka-obchody-20210324.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.